Menu

Zasada działania osuszaczy kondensacyjnych

Duża wilgotność powietrza to problem w wielu budynkach zarówno mieszkalnych, jak i przeznaczonych do innego rodzaju użytku. Nieodpowiednio osuszone mury mogą być powodem powstawania różnego rodzaju grzybów i pleśni oraz rozwoju bakterii bardzo szkodliwych dla zdrowia osób, które przebywają w takich pomieszczeniach. W takich sytuacji warto sięgnąć po specjalistyczne osuszacze kondensacyjne. Jak one działają i gdzie można je wykorzystać?

Co to jest osuszacz kondensacyjny i jak on działa?

Wilgoć w mieszkaniach, biurach i innych budynkach użytkowych może doprowadzić do powstawania pleśni i trudnych do zwalczenia grzybów. Są to zmiany nie tylko nieestetyczne, ale również często bardzo niebezpieczne dla zdrowia osób, które przebywają w pomieszczeniach z takimi wykwitami na suficie, podłodze lub ścianach. Dlatego wilgoci należy się pozbyć i to jak najszybciej. Najrozsądniejszym wyjściem w takiej sytuacji będzie zakup osuszacza powietrza. Należy jednak dokładnie przeanalizować dostępne na rynku urządzenia i wybrać model, który będzie dopasowany do konkretnego problemu.

Bardzo popularnym modelem osuszacza powietrza, na który decyduje się wiele osób, są osuszacze kondensacyjne. Ich ogromną zaletą jest fakt, że są one niezwykle proste w obsłudze i nie wymagają specjalistycznego serwisu czy uzupełniania substancji czynnych, które znajdują się we wnętrzu ich układu. Takie urządzenia mogą mieć bardzo różną moc oraz przepływ powietrza o różnej prędkości. Dostępne są także osuszacze kondensacyjne o różnych rozmiarach.

Doskonale radzą sobie z bardzo wysoką wilgotnością powietrza. Są bardzo wydajne. Najlepiej działają w stosunkowo wysokich temperaturach, dlatego lepiej wykorzystywać je w mieszkaniach i lokalach użytkowych niż na przykład w piwnicach czy na placach budowy.

Działanie osuszaczy kondensacyjnych oparte jest na sercu tego urządzenia, czyli specjalnej sprężarce. Jej zadaniem jest skondensowanie czynnika chłodniczego oraz jego tłoczenie przez cały układ. Wykorzystany w tym urządzeniu czynnik chłodniczy służy do odpowiedniego przetworzenia wilgotności z powietrza.

W efekcie działania tego typu osuszacza, do pomieszczenia oddane zostaje powietrze osuszone, a nadmiar wilgoci skraplany jest w specjalnym pojemniku zwanym parownikiem i tam magazynowany. Z racji, że osuszacze kondensacyjne mają zamknięty obieg, to czynnik chłodzący jest ponownie rozprężany i wraca do punktu wyjścia, aby rozpocząć cały cykl na nowo.

Na co zwrócić uwagę, wybierając osuszacz?

Wybierając osuszacz do mieszkania lub biura, należy zwrócić uwagę na szereg czynników i kwestii. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, które służa do osuszania pomieszczeń użytkowych, a także odpowiednich na place budowy lub do stosowania w pomieszczeniach po zalaniu. Mają one różną moc oraz odmienne rozmiary.

Mogą generować również hałas o różnym natężeniu, co jest bardzo istotną kwestią, jeśli wybierana maszyna osuszająca ma działać w miejscach, gdzie każdego dnia przebywają i wykonują swoje codzienne obowiązki domownicy lub pracownicy. Wtedy najlepiej poszukiwać specjalnych osuszaczy domowych, które są zdecydowanie cichsze niż te, które wykorzystuje się na budowach oraz w pomieszczeniach po zalaniach.

Ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie osuszacza kondensacyjnego lub innego typu, jest jego wydajność. Najczęściej podawana jest w litrach na dobę lub godzinę. Im większe pomieszczenie oraz wyższy poziom wilgotności w nim, tym bardziej wydajny osuszacz należy zamówić. Do standardowego mieszkania najczęściej wystarczą osuszacze kondensacyjne o wydajności 20 litrów na dobę.

Mocniejsze sprawdzają się na dużych, otwartych przestrzeniach oraz w pomieszczeniach po zalaniach lub w piwnicach.  Pamiętaj, że im większa wydajność, tym więcej energii będzie pobierał osuszacz, dlatego nie należy przedobrzyć w tej kwestii. Jeśli nie wiesz, jaki model wybrać, to możesz poprosić o pomoc specjalistę.

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest przepływ powietrza w osuszaczu. Urządzenia o tej samej mocy mogą znacznie różnić się od siebie tym parametrem, co często jest bardzo dezorientujące dla osób, które chcą dokonać tego zakupu.

W przypadku, gdy chcesz kupić osuszacz do mieszkania, to wystarczy Ci taki o najniższej wartości przepływu powietrza. Jednak jeśli musisz osuszyć naprawdę dużą powierzchnię, na przykład otwartą przestrzeń biurową, to lepiej sprawdzą się osuszacze o większym przepływie. Poza tymi parametrami, kupując osuszacz kondensacyjny należy również zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe, wielkość pojemnika na wodę oraz dołączone akcesoria.