Menu

Zaplecze pasywnej sieci optycznej – na co się zdecydować?

Światłowody i sieci optyczne to dziś systemy stosowane znacznie częściej, niż jeszcze kilka lat temu, wypierające z powodzeniem klasyczne okablowanie i zapewniające coraz szerszy i szybszy dostęp do Internetu. Rosnące zapotrzebowanie na dostęp do światłowodów sprawiło, że firmy coraz częściej decydują się na rozbudowywanie swojej infrastruktury i zaplecza pasywnej sieci optycznej, podłączając do niej coraz większą liczbę osób. Aby sieć mogła nieustannie pracować na wysokiej wydajności i umożliwiać podłączanie coraz to nowszych użytkowników, konieczne jest perspektywiczne planowanie i wybór odpowiedniego zaplecza pasywnej sieci optycznej. Na które rozwiązanie warto się zdecydować?

Pasywna sieć optyczna dla bloków mieszkaniowych

Infrastruktura stosowana najczęściej w miastach i na większych osiedlach opiera się o wykorzystywanie patchcordów z włóknem optycznym, pozwalających na bezpośrednie podłączanie mieszkań z szafką dystrybucyjną sieci.

Stosowane w przypadku bloków mieszkalnych złącza są rozbieralne, dzięki czemu znacznie łatwiej poprowadzić przewody przez ściany i zminimalizować koszty inwestycji budowy zaplecza PON. Splittery sygnału nie są tu stosowane tak powszechne, jak w przypadku innych rozwiązań, gdyż po prostu ich obecność nie jest wymagana dla prawidłowego działania sieci.

Pasywna sieć optyczna dla zabudowy rozproszonej

Choć poprzednie rozwiązanie jest dość często stosowanym rozwiązaniem, dziś znacznie większą popularnością cieszą się zaplecza pasywnej sieci optycznej oparte o rozwiązania doziemne, gwarantujące wysoką trwałość i bezpieczeństwo połączenia, pozwalając tym samym na wykorzystanie lepszych, trwalszych złączy światłowodowych.

Sieć prowadzona jest tu przez kanalizację lub dedykowaną mikrokanalizację teletechniczną, w której światłowody nie są wystawione na bezpośrednie zagrożenie ze strony warunków pogodowych, czynników mechanicznych czy naprężenia. Jednym z istotniejszych elementów tego typu infrastruktury są szafy i słupki dystrybucyjne oraz splittery pozwalające na dołączanie kolejnych abonentów do sieci i tworzenie w pozostałych częściach infrastruktury znacznie trwalszych połączeń spawanych, wytrzymałych na różnorodne warunki i gwarantujących najniższe straty transmisyjne.

zaplecze pasywnej sieci optycznej

Systemy napowietrzne pasywnej sieci optycznej

Ostatnią metodą montowania pasywnych sieci optycznych i dostarczania ich do pojedynczych klientów jest tworzenie napowietrznych infrastruktur wykorzystujących istniejące już słupy energetyczne i telekomunikacyjne, pozwalające na szybką budowę sieci światłowodowej.

Korzystając z tego typu rozwiązań, dostawcy mogą mieć pewność kompatybilności wszystkich elementów sieci i tym samym nie obawiać się zanadto o trwałość i wytrzymałość złączy. W tej specyficznej formie budowy zaplecza pasywnej sieci optycznej, do rozdzielania sygnału na kable DROP instalowane u indywidualnych klientów stosuje się mufoprzełącznice, które można łatwo montować i demontować w trakcie eksploatacji sieci.

Urządzenia te pozwalają na wykonywanie połączeń spawanych oraz posiadają dedykowane dla splitterów optycznych miejsca, w których łatwo o dodatkowe rozdzielenie sygnału. Co więcej, w przypadku systemów napowietrznych, dedykowane dla sieci patchcordy ograniczają konieczność demontażu mufoprzełącznic, pozwalając jednocześnie na przyłączanie wspomnianych już splitterów optycznych o dużej wytrzymałości temperaturowej.

Fakt, że napowietrzne zaplecza sieci optycznej pozwalają na bezpośredni dostęp do przewodów i tym samym szybkie przyłączanie kolejnych abonentów sprawia, że są one dziś wykorzystywane niezwykle często i powszechnie. Z odpowiednim użyciem elementów kluczowych dla pasywnych sieci optycznych, takich jak splittery, złącza, koncentratory czy terminale optyczne, dostęp do szybkiej sieci transmisji danych jest dziś łatwiejszy, niż kiedykolwiek. Nic dziwnego, że giganci komunikacyjni inwestują na bieżąco w rozbudowę swojej pasywnej sieci optycznej – to ona jest przecież przyszłością telekomunikacji i jedynym sensownym sposobem spełnienia oczekiwań dzisiejszego konsumenta.