Menu

W jaki sposób uzyskać dostęp do infrastruktury oświetleniowej z jednego miejsca?

Obecnie budynki stają się coraz „mądrzejsze”. Dzięki odpowiedniej infrastrukturze możemy uzyskać dostęp do sterowania całymi systemami z jednego miejsca. W to wpisuje się oświetlenie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ pozwala obniżyć koszty energii, które są bardzo ważnym składnikiem budżetu każdej firmy. W jaki sposób uzyskać dostęp do infrastruktury oświetleniowej z jednego miejsca?

Czym jest dostęp do infrastruktury oświetleniowej z jednego miejsca?

Tak naprawdę dostęp do infrastruktury oświetleniowej jest częścią współczesnych technologii sterowania oświetleniem. Scentralizowany system kontroli w jednym miejscu, interfejsie, panelu sterowania czy na komputerze, pozwala zarządzać oświetleniem w całej przestrzeni. Jednak sam panel sterowania nie jest jedynym elementem całej infrastruktury. Potrzebne są odpowiednie czujniki, włączniki ścienne i inne urządzenia pozwalające zarządzać oświetleniem.

Takie systemy dają nam ogromne możliwości. Z jednej strony pozwalają zaprogramować pewne automatyczne rozwiązania oszczędzające energię. Możemy w nich wziąć pod uwagę takie elementy jak planowanie, obecnie prowadzone w firmie działania oraz dostępność światła dziennego w danej porze dnia czy roku.

Jakie są zalety dostępu do infrastruktury oświetleniowej z jednego miejsca?

Krótko mówiąc, bardziej zaawansowane systemy kontroli oświetlenia oznaczają większe oszczędności finansowe. Musimy pamiętać, że część rozwiązań jest możliwa do zaimplementowania tylko w przypadku zaawansowanych systemów.

Oszczędności wynikające z kontroli oświetlenia mogą pochodzić z kilku źródeł. Głównym źródłem jest zmniejszenie zużycia energii. Celem najbardziej powszechnie przyjmowanych strategii kontrolnych (wykrywanie obecności, planowanie itp.) Jest eliminacja niepotrzebnego oświetlenia, zmniejszając w ten sposób zużycie i koszty energii. Oszczędności w niektórych zaawansowanych systemach mogą również pochodzić z innych źródeł – na przykład poprzez zmniejszenie wymagań w zakresie konserwacji oświetlenia i ilości pracy związanej z zarządzaniem oświetleniem.

oświetlenie led

Co więcej Unia Europejska często tworzy programy i certyfikaty, które nagradzają redukcję zużycia energii, co będzie dodatkowym zyskiem dla naszej firmy.

Dla wielu właścicieli budynków i operatorów, uzyskanie scentralizowanej kontroli nad ich oświetleniem samo w sobie jest źródłem korzyści, ponieważ oferuje lepsze możliwości zarządzania i raportowania.

Przykład zastosowania dostępu do infrastruktury oświetleniowej z jednego miejsca

Idealnym przykładem zastosowania takiego rozwiązania jest wdrożenie firmy Luxon dla firmy Kramp. Dla klienta ważna wyła maksymalna redukcja kosztów zużycia energii elektrycznej, ale nie tylko. Zależało im także na bieżącym otrzymywaniu informacji o ewentualnych awariach.

Luxon zastosował kontrolery i podzielił halę na magazyn wysokiego składowania, antresolę, pomieszczenia serwisu oraz obszar kompletacji i wysyłek. Każda ze stref była osobno sterowana i otrzymała odpowiednie grupy opraw. Dodatkowo, by obniżyć wydatki w alejkach magazynowych zainstalowano czujniki wykrywania obecności. To rozwiązanie sprawiło, że oprawy działają przez większość czasu na 10% mocy, a w momencie, gdy pojawi się pracownik rozjaśniają się do 200 lx.

Zainstalowany w tym przypadku centralny system sterowania dał firmie Kramp wgląd do całej infrastruktury oświetleniowej z jednego miejsca. Oznacza to, że możliwy jest monitoring oświetlenia z poziomu przeglądarki internetowej i zdalny dostęp do danych. Możliwe jest monitorowanie na bieżąco zużycia energii w harmonogramach i raportach dziennych, tygodniowych oraz miesięcznych. Co więcej osoby zajmujące się oświetleniem są informowane o jakichkolwiek awariach w całej infrastrukturze przez wiadomość a-mail.

Zwrot z inwestycji dla firmy Kramp odbył się w 1,5 roku, a zmniejszenie zużycia energii wynosi 70%.

W jaki sposób uzyskać dostęp do infrastruktury oświetleniowej z jednego miejsca?

Aby uzyskać dostęp do infrastruktury oświetleniowej z jednego miejsca niezbędne jest zainstalowanie odpowiednich czujników i urządzeń. Bardzo często takie zmiany przeprowadza się wraz z modernizacją całego oświetlenia.

Najlepiej, by takimi realizacjami zajęła się profesjonalna firma, która jest w stanie zaprojektować cały system sterowania oświetleniem z wykorzystaniem odpowiednich komponentów jak Luxon. Bardzo ważne jest, aby nasz partner był w stanie wyjść naprzeciw naszym potrzebom i zrozumieć nasz biznes. W wielu przypadkach optymalnym rozwiązaniem są zmiany przeprowadzane w kliku etapach. Tak została przeprowadzona właśnie realizacja dla firmy Kramp. Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu kompleksowego projektu po realizacji ostatniego z etapów wszystkie sterowniki zostały wpięte do jednego systemu tworząc spójną całość.