Menu

Układy centralnego smarowania – rodzaje

Jak wiadomo, sprawna maszyna musi być dobrze nasmarowana. Smarowanie jest jedną z najważniejszych czynności zapewniających maszynie efektywność, gdyż zmniejsza szkodliwe tarcie zachodzące między elementami, a co za tym idzie zużywanie się maszyny. Bez odpowiedniego smarowania nie można byłoby używać maszyn, bo tarcie między metalowymi elementami byłoby zbyt duże. Za doprowadzenie smaru do części odpowiedzialny jest układ centralnego smarowania. Jakie są jego rodzaje?

Jakie są rodzaje układów centralnego smarowania?

Różne typy maszyn wymagają różnego rodzaju smarowania. Są one dostosowane do konstrukcji urządzeń wykorzystywanych w wielu gałęziach przemysłu. Jest to m.in. rolnictwo, przemysł ciężki, górnictwo, duże maszyny produkcyjne, a także niewielkie, używane w drobnych produkcjach. Pierwszym z rodzajów, które warto omówić, jest smarowanie natryskowe zwane inaczej smarowaniem za pomocą mgły olejowej. Rozwiązanie to polega na podawaniu ciągłego strumienia powietrza do punktu smarowania. Powietrze staje się wówczas środkiem transportu dla małych ilości oleju, który tworzy warstwę zmniejszającą tarcie i zużycie elementów.

Maszyna górnicza

Kolejnym popularnym sposobem są układy dwuliniowe. Są one zaprojektowane z myślą o stosowaniu na maszynach pracujących w trudnych warunkach środowiskowych (np. maszynach górniczych itp.) Systemy dwuliniowe oparte są na dwóch głównych liniach uruchamianych na przemian za pomocą zaworu. Jest to bardzo prosty i niezawodny system mogący obsłużyć jednocześnie wiele punktów smarowania.

Z kolei system MQL został wprowadzony w celu zastąpienia tradycyjnych systemów chłodzenia przez zastosowanie minimalnych ilości czystego oleju. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zapewnić wysoką wydajność obróbki.

Mała maszyna posmarowana

System 26 ma za zadanie dozować pod ciśnieniem środek smarny do każdego punktu w układzie smarowania. Zaletą tego rozwiązania są przede wszystkim niskie koszty modernizacji i utrzymania układu.

Następnym systemem dedykowanym tym razem małym maszynom jest system smarowniczy 01. Składa się on z zaworów kryzowych, które po wyrównaniu ciśnienia w układzie dzielą olej z pompy we wszystkich jednostkach pomiarowych.

Technologią, która zapewniają precyzyjne i bezpieczne podawanie oleju jest metoda 33V. W połączeniu z pewnymi akcesoriami możemy uzyskać wysoko wydajny system pozwalający na znaczną redukcję kosztów, co wyjątkowo ważne dla firm.

 

Czym są układy centralnego smarowania?

Układ jest prostym urządzeniem wykorzystywanym do podawania olejów i smaru, nieustannie bądź okresowo, co zapewnia doskonałą ochronę maszyn i umożliwia jej użycie. Układ jest wykorzystywany podczas smarowania pojazdów, nawilżania łańcuchów, urządzeń w przemyśle spożywczym, maszyn rolniczych, ciężkich pojazdów budowlanych, pojazdów użytkowych, wiatraków i maszyn używanych w poligrafii i innych maszyn. Jest to niezbędny element zapewniający konserwację maszyn oraz jej prawidłowe funkcjonowanie. Bez odpowiedniego smarowania maszyna nie tylko nie będzie mogła funkcjonować, ale także bardzo szybko dojdzie do zużycia się maszyny i jej bardzo szybkiej eksploatacji.

Pompy centralnego smarowania

Źródło: http://prooil.pl

Podsumowanie

dbałość o odpowiednie smarowanie maszyn jest niezbędne, aby ich działanie było poprawne, a także dużo dłuższe. Ważne, aby dobrać odpowiednią metodę centralnego układu smarowania, aby odpowiednio pasowała do maszyny, a także pochodziła od dobrego producenta. Dlatego szukając odpowiednich środków do pielęgnacji maszyn, warto zajrzeć na stronę prooil.pl. Wszystkie produkty dostępne na tej stronie nie zawierają metali ciężkich i chloru, ponieważ uznani na całym świecie producenci opracowywali długotrwałe środki smarne, które poprzez swoją skuteczność i gwarancję niezawodności pozwalają na znaczne ograniczenie kosztów oraz niezawodność maszyn w każdej firmie.