Splitter optyczny – urządzenie umożliwiające podział przepustowości sieci
Światłowody to technologia, która cały czas się rozwija. Bez wątpienia to przyszłość, ponieważ pozwala na przesyłanie ogromnych ilości danych, co jest niezbędne dla wszelkiego rodzaju biznesu. By stworzyć sprawną i szybko działającą instalację niezbędna jest wiedza, umiejętności i odpowiednie narzędzia – w tym splittery optyczne.
Splitter optyczny – definicja
Splitter optyczny możemy nazywać też rozdzielaczem światłowodowym, lub rozgałęźnikiem wiązki, i jest to w sumie wyjaśnienie jego funkcji. Są to urządzenia optyczne, które pozwalają rozłożyć sygnał świetlny na światłowodzie pomiędzy kilkoma włóknami.
Zazwyczaj urządzenie wygląda w ten sposób, że ma ono wiele końcówek wejściowych i wyjściowych. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać odgałęzienia wiązek światła i zmaksymalizować funkcjonalność obwodów sieci optycznej.
Warto wiedzieć, że splittery optyczne nie generują żadnej mocy, ani nie potrzebują zasilania. Właśnie dlatego są opisywane jako urządzenia pasywne. W ich budowie nie znajdziemy elementów elektronicznych, ani akumulatorów. Tak naprawdę to bardzo proste konstrukcje.
Wyróżniamy dwa główne typy rozdzielaczy światłowodowych. Pierwszy to FBT, czyli Fused Biconical Taper. Jest to bardziej tradycyjne rozwiązanie. Drugi to PLC, czyli Planar Lightwawe Circuit, który wykorzystuje nowsze technologie i świetnie sprawdza się przy większych konfiguracjach. Warto jednak przyjrzeć się im bliżej.
Splittery a konfiguracje podziału
W zależności od tego na ile włókien chcemy przekierować sygnał z jednego włókna to potrzebujemy innej konfiguracji podziału. Mogą one być takie jak : 1 × 2, 1 × 8, 2 × 32, itp. W zależności od typu splittera i potrzebnej nam konfiguracji może on mieć inny rozmiar oraz inną stratę. To bardzo ważne i powinniśmy zwrócić na to uwagę wybierając urządzenia do konkretnej instalacji światłowodowej.
Splittery optyczne typu Fused Biconical Taper
Rozgałęźniki wiązki FBT to klasyczne rozwiązanie, które jest bardzo często wybierane i stosowane w instalacjach światłowodowych. Świetnie sprawdzają się w sieciach pasywnych, zwłaszcza wtedy, kiedy konfiguracja podziału jest mniejsza. Najlepiej stosować je wtedy, kiedy w instalacji mamy dwa włókna blisko siebie. Są one wytwarzane w taki sposób, że dwa włókna, lub większa liczba, są wydłużane i zwężane, a także połączone poprzez zastosowanie ciepła.
Tego typu splittery wytwarzane są od 20 lat w bardzo tradycyjnej technologii. Dzięki temu ich produkcja została dopracowana do perfekcji i możemy liczyć na to, że będą to urządzenia najwyższej jakości na których możemy polegać. Mają one również tą zaletę, że koszty ich wytwarzania są niższe niż w przypadku rozdzielaczy typu PLC. To również powód, z którego są one stosowane w bardzo wielu instalacjach.
Wadą rozdzielaczy FBT jest to, że przy podziałach większych niż 4 musimy połączyć ich kilka w jednym opakowaniu. Oznacza to, że pudełko jest większe, tak jak i straty. Z tego powodu w takich przypadkach lepiej wybrać typ PLC.
Splittery optyczne typu Planar Lightwawe Circuit
Rozdzielacze światłowodowe PLC zapewniają lepszy standard dla aplikacji z większymi konfiguracjami podziału. Oznacza to znacznie lepszą jakość przesyłu danych dla większości dużych systemów. Wynika to z faktu, że oferują one niezwykle dokładne i równomierne rozszczepienie wiązki światła z minimalną stratą w wydajnym pakiecie.
Działanie tego typu splitterów polega na tym, że wejściowy sygnał świetlny jest w nich dzielony na dwa, lub więcej, sygnały świetlne wyjściowe przy wykorzystaniu układu scalonego. Są one produkowane w znacznie nowocześniejszy sposób za pomocą litografii na podłożu ze szkła kwarcowego, co pozwala na ukierunkowanie określonych wartości procentowych światła. Ta technika różni się zdecydowanie od technologii wykorzystywanej w rozdzielaczach FBT.
Prócz dokładnych podziałów z minimalnymi stratami, rozgałęźniki optyczne PLC są też znacznie mniejsze niż te typu Fused Biconical Taper dla dużych podziałów. Są one jednak znacznie droższe.
Jak widać wykonanie sprawnej i wydajnej instalacji światłowodowej nie jest możliwe bez wykorzystania splitterów. Dzięki nim możemy podzielić przepustowość sieci. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego modelu urządzenia tak, aby spełniało ono nasze oczekiwania.
Więcej o splitterach optycznych dowiesz się na blogu sklepu Intersell.