Menu

Rola filtra kieszeniowego w branży farmaceutycznej

Filtracja powietrza to bardzo ważny aspekt działalności w wielu dziedzinach przemysłu i nie tylko. W tym celu stosuje się różnego rodzaju filtry, różniące się od siebie skutecznością działania. Jednymi z najpopularniejszych filtrów są z pewnością filtry kieszeniowe, które powszechnie stosuje się w wielu branżach w tym także w farmaceutyce, gdzie odgrywają bardzo ważną rolę. Ich zadaniem jest zatrzymywanie różnego rodzaju zanieczyszczeń, które mogą wpłynąć negatywnie na proces produkcyjny, działanie maszyn czy też bezpieczeństwo ludzi. Z tego względu stosowanie tego typu filtrów jest niezbędne w bardzo wielu miejscach, a żeby spełniały one prawidłowo swoją funkcję, należy odpowiednio dobrać ich rodzaj i skuteczność działania do wymagań, jakie mają spełniać. 

Czym jest filtr kieszeniowy?

Filtry kieszeniowe to rodzaj filtrów, które złożone są z sekwencji kieszeni wykonanych z materiału filtrującego np. maty filtrującej, która jest mieszanką włókien syntetycznych. Tego typu filtry mogą być również wykonane z włókna szklanego w przypadku, gdy mają zostać wykorzystane do filtracji gazów o wysokiej temperaturze lub mających żrące właściwości. Całość tej konstrukcji zawarta jest wewnątrz plastikowej lub metalowej ramki, która ją usztywnia. Na ryku dostępne są obecnie filtry kieszeniowe różnej klasy od G2, G3, G4, F5, F7 aż po filtry HEPA. Z tego względu z pewnością każdy znajdzie filtr dostosowany do swoich wymagań.

filtr kieszeniowy w branży farmaceutycznej

Budowa filtrów kieszeniowych sprawia, że stają się one aerodynamiczne, a ich powierzchnia filtracyjna zostaje znacząco zwielokrotniona. Filtry tego typu mają zastosowanie w systemach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, gdzie niezbędne jest oczyszczenie powietrza z zanieczyszczeń, pyłu i innych niepożądanych cząsteczek. Z tego względu z powodzeniem stosuje się je w różnych dziadzinach przemysłu, również w farmaceutyce, gdzie pozwalają na utrzymanie sterylności i czystości.

Zastosowanie filtra kieszeniowego w branży farmaceutycznej

Filtry kieszeniowe są bardzo często stosowane w branży farmaceutycznej głównie z powodu swojej wysokiej skuteczności działania i uniwersalności. Różnego rodzaju systemy wentylacyjne oraz klimatyzacyjne wyposażane są w wysokiej jakości filtry kieszeniowe po to, aby zachować czystość w miejscach, w których tworzone są np. leki lub prowadzone są różnego rodzaju badania, wymagające w pełni czystej i sterylnej przestrzeni. Wysokiej klasy filtry kieszeniowe pochodzące od sprawdzonych producentów są w stanie oprócz zanieczyszczeń powstrzymać również różnego rodzaju patogeny takie jak bakterie czy nawet wirusy, przed dostaniem się do wentylowanych pomieszczeń. Dzięki temu nie tylko procesy produkcyjne, produkty, czy też badania są chronione, ale również ludzie pracujący w danym miejscu. 

Dlaczego odpowiednia filtracja jest ważna w branży farmaceutycznej?

Stosowanie odpowiedniej filtracji w branży farmaceutycznej to jedna z najważniejszych kwestii. Czasami słyszy się w mediach, że jakiś lek został wycofany ze sprzedaży. Często przyczyną takiego zdarzenia jest to, że w procesie produkcyjnym dany lek został zanieczyszczony inna, obcą substancją. Dla osób przyjmujących taki lek może być to bardzo niebezpieczne i z tego względu w farmakologii utrzymanie najwyższej sterylności i czystości podczas procesu produkcyjnego jest tak ważne. Podobna sytuacja ma miejsce również w przypadku badań nad bakteriami, wirusami czy innymi niebezpiecznymi dla zdrowia drobnoustrojami lub też szczepionkami i lekami. Prawidłowo dobrane filtry kieszeniowe idealnie sprawują się w tym zadaniu i dają gwarancję, że filtrowane powietrze jest odpowiednio oczyszczone.