Menu

Rola autoklawy w gabinecie stomatolgicznym

Nawet dobrze wykwalifikowany dentysta nie będzie w stanie rzetelnie wywiązywać się ze swoich obowiązków, jeśli nie dysponuje odpowiednim wyposażeniem. W gabinecie powinno się znaleźć wiele różnego rodzaju specjalistycznych narzędzi i urządzeń; do grupy tej należy m.in. autoklaw. Jakie jest jego zastosowanie w codziennej pracy stomatologa?

Autoklaw – co to takiego?

Autoklaw to urządzenie, które ma szerokie zastosowanie we współczesnym świecie. Sprzęt ten wykorzystuje się podczas sterylizacji różnego rodzaju przedmiotów, w szczególności zaś tych, które w ramach codziennej pracy miały bezpośrednią styczność z krwią, zanieczyszczeniami, ludzką skórą oraz płynami ustrojowymi. Taki stan rzeczy sprawia, że autoklaw jest absolutnie niezbędny w takich miejscach jak na przykład:

  • salony kosmetyczne,
  • szpitale,
  • przychodnie,
  • prywatne ośrodki zdrowia,
  • gabinety stomatologiczne.

Szczególnie w tych ostatnich konieczne staje się wykorzystywanie wysokiej jakości autoklawu. Powód jest bardzo prosty: codzienna praca dentysty to przede wszystkim styczność z jamą ustną pacjenta. W takiej sytuacji obowiązkowe jest regularne czyszczenie sprzętu. Jak można się łatwo domyślić, niezbędne jest czyszczenie w specjalnych warunkach. Można je zapewnić właśnie poprzez użycie autoklawu.

Autoklaw w gabinecie stomatologicznym – dlaczego jest niezbędny?

Chyba nikt nie powinien mieć wątpliwości, że autoklaw w gabinecie stomatologicznym to absolutna podstawa. To właśnie z jego pomocą można będzie skutecznie oczyścić sprzęty, które są na co dzień wykorzystywane w pracy dentysty. Rozumie się przez to na przykład takie akcesoria jak:

  • igły,
  • wzierniki,
  • cewniki,

oraz wiele innych.

Profesjonalny, wysokiej jakości autoklaw stomatologiczny zdecydowanie nie należy do tanich urządzeń. Z drugiej jednak strony stanowi on ogromne ułatwienie dla dentysty, który może dzięki temu bez zbędnej zwłoki przygotować narzędzia konieczne do dalszej pracy. Sterylizacja z użyciem autoklawu dentystycznego sprawi, że stomatolog będzie w stanie przygotować się do pracy z kolejnym pacjentem.

Jeśli proces sterylizacji zostanie wykonany w prawidłowy sposób, dentysta nie musi obawiać się, że na narzędziach pozostaną płyny ustrojowe po poprzednim pacjencie. Dzięki temu ryzyko przeniesienia chorób itp. staje się znacznie niższe (choć oczywiście zagrożenie to nigdy nie znika).

Autoklaw w gabinecie dentysty – o czym jeszcze warto pamiętać?

Zanim zdecydujemy się na zakup autoklawu, musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim, szeroki asortyment tego typu urządzeń na rynku nie oznacza jeszcze, że możemy pochopnie wybrać dowolny model. Wręcz przeciwnie – z uwagi na szczególną rolę tego urządzenia konieczne jest, by konkretny autoklaw dentystyczny był zgodny z tzw. normą medyczną 93/42/EEC (mowa tu o tzw. zgodności CE).

Bardzo ważny jest dokument deklaracji zgodności – powinien on zawierać składający się z czterech cyfr numer jednostki certyfikującej – dzięki temu będziemy mieli potwierdzenie, że parametry techniczne danego urządzenia zostały potwierdzone przez wyspecjalizowany podmiot.

To jeszcze nie wszystko, ponieważ na dokumencie powinny znajdować się oznaczenia identyfikujące konkretne urządzenie (numer fabryczny autoklawu oraz jego nazwa). Spełnienie tych wymogów jest weryfikowane podczas kontroli dokonywanej przez Sanepid.

Serwis autoklawu w gabinecie dentystycznym

Aby stomatolog mógł prawidłowo wykonywać swoje obowiązki, potrzebny jest mu taki sprzęt, który dobrze działa – wydaje się to oczywiste. Tymczasem, nawet wysokiej klasy urządzenia, które trafiły na rynek pod szyldem renomowanych producentów, mogą ulec uszkodzeniu. Autoklaw, którego używa się w gabinecie stomatologa na co dzień, nie jest tu żadnym wyjątkiem. Czy w przypadku pojawienia się usterki należy koniecznie wymienić sprzęt na nowy? Niekoniecznie – dobrym rozwiązaniem może okazać się naprawa autoklawu; tego typu usługi świadczy na przykład firma A&D Serwis.

Fachowe wsparcie ze strony profesjonalistów czy specjalistyczny sprzęt serwisowy, jakim dysponują serwisanci, to czynniki, które sprawiają, że warto zdecydować się na usługi w zakresie naprawy. Dzięki temu sprzęt będzie można wykorzystywać jeszcze przez wiele lat, a koszty z tego tytułu nie będą tak wysokie jak w przypadku zakupu nowego egzemplarza.