Menu

Płytki tarasowe – jakie wybrać?

Budując dom często decydujemy się na taras. Może być to bardzo komfortowe miejsce do spędzania wolnego czasu. Jeżeli pozwoli na to pogoda można usiąść sobie z rodziną i znajomymi i wypić kawę lub herbatę. Jest to też doskonałe miejsce na zorganizowanie grilla. By jednak taras był dobrze wykonany powinien mieć odpowiednią posadzkę. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie płyt tarasowych. Dostępne są ich różne rodzaje, mamy możliwość dobrania płyt do interesującego nas typu podłogi. Ponadto płyty tarasowe powinny odznaczać się pewnymi ważnymi parametrami.

Ważne właściwości

Pierwszym ważnym czynnikiem podczas wyboru płytek jest ich mrozoodporność. Tarasy najczęściej występują na wolnym powietrzu, dlatego też ta cecha płyt jest tak ważna. Muszą one wykazywać niską porowatością, aby nie wchłaniać dużych ilości wilgoci. Dzięki temu płyty nie będą się wypaczać ani pękać.

plyty-na-taras-libet

Ciekawym rozwiązaniem są płyty tarasowe Libet, które charakteryzują się swoją szlachetną fakturą.

Kolejnym czynnikiem są właściwości antypoślizgowe. Płyty muszą zapewniać bezpieczeństwo poruszania swobodnego poruszania się. Zwłaszcza po deszczu, kiedy powierzchnia jest nadal mokra. Dobre płyty tarasowe posiadają stopień antypoślizgowości powyżej 10.

Ogromne znaczenie ma również twardość wybranych przez nas płyt. Im twardsze płyty tym mniejsza ścieralność a co za tym idzie dłuższa trwałość. Twardość mierzona jest w skali Mosha. Najlepiej, jeżeli jej stopień waha się w przedziale 6-8 stopni.

Wiemy już, jakie właściwości powinny mieć dobre płyty, przychodzi, więc czas na kilka słów odnośnie rodzajów.

Kilka wersji do wyboru

Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów płyt tarasowych. Różnią się materiałami, z jakich są wykonane. Pierwszy rodzaj to płyty betonowe. Charakteryzuje je duża wytrzymałość, są mało podatne na ścieranie. Występują w wielu kształtach i kolorach.

Płyty wykonane z gresu to kolejny rodzaj. Cechuje je niska nasiąkliwość, dzięki temu są odporne na mróz. Możemy je zakupić w formie chropowatej lub gładkiej.

Następna wersja płyt wykonana jest z klinkieru. Są mocne i trwałe oraz odporne na czynniki atmosferyczne oraz promieniowanie UV.

Ostatnim rodzaje są płyty tarasowe wykonane z kamienia naturalnego. Do ich produkcji wykorzystuje się granit, bazalt, sjenit, porfir, poza nimi także wapienie oraz piaskowce. Odznaczają się wysokim poziomem estetyki.

Udany taras

By taras dawał nam komfort z użytkowania powinien być wykonany z najlepszych materiałów. Do takich zdecydowanie należą płyty tarasowe. Występują w wielu interesujących rodzajach, możemy dopasować je do wystroju domu. Musimy pamiętać, że płyty muszą być odporne na warunki atmosferyczne. Powinny wykazywać też dużą wytrzymałość. Nie chcemy przecież bardzo szybko fundować sobie kolejnego remontu. Rodzajów jest wiele i tylko od nas zależy, który wybierzemy.