Oświetlenie przemysłowe LED – jakie powinno mieć parametry?
Oświetlenie LED to obecnie nowy trend. Konwencjonalne typy opraw są coraz częściej odsuwane na dalszy plan. Jedna z najważniejszych branż, która stawia na LED to przemysł. Ogromne budynki przemysłowe z wielkimi obszarami produkcji oświetlone w ten sposób to bardzo duże oszczędności.
Koncepcje oświetlenia przemysłowego LED
Podstawowa koncepcja oświetlania dużych obiektów przemysłowych składa się głównie z poziomego oświetlenia powierzchniowego. W ten sposób możliwe jest spełnienie minimalnych wymagań stawianych przez przepisy techniczne i utrzymanie odpowiednich norm. Jednocześnie pozwala to na utrzymanie liczby opraw oświetleniowych na najniższym poziomie.
W magazynach wysokiego składowania preferowane są koncepcje zapewniające dobre pionowe oświetlenie przedniej części półek przy jak największej odległości między oprawami. W tym celu wielu producentów oferuje szeroką gamę opraw o zróżnicowanym rozkładzie światła dzięki soczewkom i odbłyśnikom. Możliwe jest też, w zależności od naszych potrzeb, wybór pomiędzy pojedynczymi oprawami lub ciągłymi układami.
Tu możemy zauważyć jedną z największych zalet oświetlenia przemysłowego LED – jest ono bardzo wydajne. Rozwiązanie z diodami LED pozwala zaoszczędzić do 50% energii wymaganej w przypadku konwencjonalnych instalacji oświetleniowych. Diody LED to jedne z najbardziej wydajnych źródeł światła.
Oświetlenie przemysłowe LED – skuteczność świetlna
Głównymi parametrami, na które powinniśmy zwrócić uwagę jest krzywa rozkładu światła (LDC) i strumień świetlny (lm). Ważne jest także niskie zużycie energii (W). Niestety istnieje wiele produktów, dla których ciężko ustalić skuteczność świetlną, ponieważ mamy ją podaną dla poszczególnych modułów. W takich sytuacjach najlepiej wziąć pod uwagę dane fotometryczne, które można wykorzystać w programach do obliczeń świetlnych do dokumentacji danych o oprawie.
Oświetlenie przemysłowe LED – czas życia
Przy obliczaniu amortyzacji często brany jest pod uwagę jego czas życia. Nie oznacza to całkowitego czasu działania oprawy LED, ale informację o odsetku opraw LED, których wydajność strumienia świetlnego spada niżej o x procent w stosunku do nowej oprawy. Należy pamiętać, że te dane powinniśmy odnosić do temperatury otoczenia wynoszącej +25 stopni Celsjusza i nie jest to informacja o wskaźniku awaryjności. Dodatkowo oprawa jest postrzegana jako całość. Oznacza to, że wizualnie dostrzegalne awarie pojedynczych modułów LED w oprawie ocenia się jako zmniejszenie strumienia świetlnego całości i nie stanowi błędu jako takiego.
Ważne jest, aby wiedzieć, że wskazany okres użytkowania nie jest oparty na pomiarach podczas rzeczywistego czasu pracy np. 50 000 godzin, ale na obliczeniach. Podawane dane opierają się na pomiarze minimalnie 10 obiektów testowych, które podlegają działaniu co najmniej 6 000 godzin. Następnie są odpowiednio wyliczane.
Wpływ warunków otoczenia na oświetlenie przemysłowe LED
Wszystkie szczegóły dotyczące strumienia świetlnego oprawy, czy to w technologii konwencjonalnej, czy LED, są podane w odniesieniu do temperatury +25 stopni Celsjusza. Jednak w obiektach przemysłowych temperatury często odbiegają od tych norm. Zdarza się również, że nie możemy zapobiec poważnemu zanieczyszczeniu lamp przez cząsteczki kurzu, opary oleju czy chemikalia. Jak to wpływa na oświetlenie LED?
Wysokowydajne diody LED wytwarzają dużo ciepła po wyłączeniu i musi zostać ono zwolnione. Jeżeli elementy chłodzące są zanieczyszczone, a temperatura jest bardzo wysoka ciepło nie może być skutecznie uwolnione do otoczenia. To nieuchronnie prowadzi do spadku strumienia świetlnego oprawy. Wielu producentów stara się zapobiec takim sytuacjom, zapewniając dobrze przemyślania rozwiązania zabezpieczające je przed zanieczyszczeniami. Często też to oświetlenie jest skonstruowane w ten sposób, by ułatwiać chłodzenie w wysokich temperaturach.
Jeżeli wiemy, że lampy będą pracować w bardzo trudnych warunkach powinniśmy wybierać modele specjalnie przystosowane do takich sytuacji. Ważna jest tu odporność na zanieczyszczenie i wysokie temperatury nawet do 60 stopni Celsjusza. W takich warunkach kluczowa jest też fachowa i regularna konserwacja opraw, która zdecydowanie przedłuży żywotność naszego systemu świetlnego.
Skuteczność oświetlenia i żywotność to dwa najważniejsze parametry oświetlenia przemysłowego LED. Może ono nam zapewnić ogromne oszczędności, nawet do 50% zużycia energii. Musimy jednak wybrać rozsądną instalację dostosowaną do warunków w naszych halach przemysłowych i zainwestować w jej regularną konserwację.