Ogrzewanie gazowe domu – sprawdzamy koszta
W dzisiejszych czasach wielu Polaków przechodzi na ogrzewanie gazowe, które jeszcze kilka lat temu uważane było za niezwykle drogie oraz nieopłacalne. Szybki rozwój techniki oraz technologii związanych z ogrzewanie gazowy spowodował, że tego typu rozwiązania stały się bardziej opłacalne, a same instalacje bardziej przystępne dla przeciętnego posiadacza domu. Duże zanieczyszczenie powietrza w naszym kraju, spowodowane słabo rozwiniętym systemem grzewczym oraz używaniem szkodliwych surowców, sprawia, że Państwo coraz bardziej zachęca do przechodzenia na rozwiązania gazowe, które okazuję się o wiele bardziej przyjazne dla środowiska.
Postaramy się sprawdzić, czy zamontowanie instalacji gazowej oraz jej eksploatacja jest opłacalna – udało nam się porozmawiać ze specjalistami oraz zwykłymi użytkownikami. Poniżej przedstawiamy wnioski, jakie wyciągnęliśmy na temat ogrzewania domu gazem.
Koszta inwestycyjne
Osoby decydujące się na ogrzewanie gazowe, muszę zainwestować w odpowiednią infrastrukturę oraz przystosowanie kotłowni do wymaganych standardów. Jedynym kosztem nie jest więc zakup pieca gazowego – to dopiero początek. Kotłownia, czyli pomieszczenie, w którym umieszczony jest piec, musi spełniać pewne standardy. Wykonanie kotłowni gazowej to koszta około kilkunastu tysięcy złotych.
Okiem użytkownika
Mieszkamy w domu parterowym, do którego podłączyliśmy sieć gazową. Zdecydowaliśmy się na ogrzewanie domy gazem, ponieważ jest to rozwiązanie ekologiczne i wcale nie tak drogie, jak powszechnie się uważa. Nie możemy narzekać na koszty ogrzewania, ponieważ niewiele różnią się one od tych, które ponosiliśmy wcześniej, kiedy paliliśmy węglem. Drobnym problemem okazało się jednak wykonanie przyłącza oraz przystosowanie domu do ogrzewania gazem. Sumując wszystkie wydatki, wyniosły one 12 tysięcy złotych.
– Ania i Tomek, mieszkańcy Pruszkowa. Od prawie roku ogrzewają swój dom gazem ziemnym.
Zbiorniki na propan butan
Inaczej wygląda sytuacja, kiedy nie mamy możliwości podłączenia się do sieci gazowej. Jest to stosunkowo częsty problem, który najczęściej dotyka mieszkańców mniejszych miejscowości, do których nie zostały jeszcze doprowadzone gazociągi. Alternatywnym rozwiązaniem pozostaje zamontowanie zbiornika na propan butan, który służy do przechowywania gazu w formie ciekłej. Zbiornik montowany jest na działce, a jego standardowa pojemność wynosi 2700L. W zależności od zapotrzebowania, jedno napełnienie starcza nawet na kilka miesięcy.
Koszta zbiornika, jego montażu oraz podłączenia są większe niż w przypadku wykonania przyłącza do sieci gazowej. Jest to więc rozwiązanie mniej ekonomiczne, ale często będące jedyną alternatywą dla ogrzewania domu węglem bądź innymi paliwami. Ogrzewanie z użyciem zbiornika nie różni się wiele od standardowej instalacji gazowej – najbardziej zauważalny jest sam zbiornik, który najczęściej montowany jest na powierzchni, w ogródku. Instalacje podziemne są droższe, przez co nie tak chętnie wybierane przez Polaków