Menu

Od czego zależy prędkość Internetu i jak ją poprawić?

Sprawnie działający Internet w obecnych czasach to podstawa nie tylko w miejscu pracy, ale także w domowym zaciszu. Szybkie łącze zapewnia komfort pracy i odpoczynku. Dlatego po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, co może spowalniać działanie Twojego Internetu i jak sobie z tym poradzić.

Szybkość Internetu zależy od kilku czynników: przepustowości łącza i tzw. opóźnień pakietu w sieci, określanych terminem ping. O ile pierwszy element jest znany dla większości użytkowników, tak drugi pozostaje zupełnie nieznanym zjawiskiem. Czym jest więc owy ping? To czas reakcji przeglądarki i odpowiedzi serwera, od momentu wpisania przez nas zapytania. Ostateczna odpowiedź uzależniona jest od operatora, rodzaju łącza, odległości od centrali, przepustowości, obciążenia sieci, okablowania sieci domowej i liczby urządzeń podpiętych do jednego łącza. Dodatkowo na sam czas otwierania stron wpływ mają programy pracujące w tle, np. antywirusy. Bardzo ważnym czynnikiem są również rodzaje łącza i okablowania, jakimi dysponuje dany dostawca. Często za słabą prędkością Internetu, pomimo wykupienia wysokiego pakietu, stoją zaśniedziałe kable, które są wrażliwe na najmniejsze czynniki atmosferyczne.

Przyjmuje się, że maksymalne opóźnienie reakcji przeglądarki powinno wynosić 200ms (milisekund). To wartość, która jest akceptowalna przy standardowym korzystaniu z przeglądarki. Gracze i osoby przesyłające bardzo duże dane powinny mieć do czynienia z opóźnieniem na poziomie jedynie 100ms.

Diagnoza działania Internetu:

 • Zamknij zbędne programy działające w tle i zakładki, których nie używasz.
 • Przeskanuj komputer i upewnij się, że nie ma na nim wirusa.
 • Za pomocą ogólnie dostępnych programów, upewnij się, czy Twój router nie konkuruje o pasmo, z urządzeniem sąsiada zza ściany. Jeśli tak, ustaw go na wolny kanał.
 • Zrób test prędkości łącza.
 • Jeśli korzystasz dostępu WiFi, podepnij się do routera kablem i sprawdź, czy jest poprawa w prędkości Internetu.

  światłowody

  Jeśli poszukujesz sprawdzonej firmy zajmującej się montażem bezprzewodowego Internetu  na terenie Bałkarzewa, Filipowa, Przerośli czy Raczków – zapoznaj się z ofertą firmy LIMITS i korzystaj z zalet światłowodów.

 • Znajdź odpowiednie miejsce ustawienia routera, w którym nic nie będzie zakłócało przesyłanego sygnału.
 • Zmień przeglądarkę, gdyż przeglądarka przeglądarce nie równa.
 • Stwórz filtr plików cookies i zaakceptuj te wymagane na najczęściej odwiedzanych przez Ciebie stronach.
 • Zwolnij miejsce na dysku. To nie tylko pomoże jakości połączenia, ale przyspieszy działanie sprzętu.
 • W ostateczności zmień router na nowszy model.

Jak przyspieszyć działanie Internetu?

Najskuteczniejszą formą walki z powolnym łączem, które dodatkowo obciążają liczne usterki, jest zamiana standardowego Internetu na ten dostarczany światłowodem. To oferta, operatorów i firm prywatnych, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom w dostępnie do nowej i lepszej technologii. Łącze światłowodowe to gwarancja szybkości, braku usterek, bardzo dużej przepustowości. Odporne na działanie warunków atmosferycznych zapewniają stabilny dostęp do sieci. Natomiast długa żywotność (szacowana na około 30 lat) i wysoka odporność fizyczna, wyklucza konieczność prowadzenia prac konserwujących i naprawczych.

Zaawansowani użytkownicy, w celu zwiększenia szybkości Internetu i sprawdzenia jakości sygnału mogą dodatkowo zwiększyć pamięć podręczną DNS, co poprawi efektywność ładowania się stron, zaktualizować oprogramowanie routera, lub wspomóc się narzędziami usprawniającymi działanie sieci, jak np. Google Accessible. Ponadto istnieje możliwość wystosowania prośby do operatora o odświeżenie protokołów TCP i IP.