Menu

Niezbędne narzędzia światłowodowe do budowy i naprawy sieci światłowodowej

Wprowadzenie do powszechnego użytku sieci światłowodowych to jedno z ważniejszych wydarzeń technologicznych ostatniej dekady. To między innymi światłowody pozwoliły na tak ogromny skok jakości i prędkości łączy dostępnych dziś w domach indywidualnych użytkowników, nie wspominając już o sieciach zastosowanych do użytku branżowego, które charakteryzują się jeszcze lepszymi wynikami. Położenie całej infrastruktury światłowodowej zajmuje jednak sporo czasu i nawet dziś trwają w dalszym ciągu intensywne prace nad dostarczeniem światłowodów do coraz większego grona odbiorców. Aby to było możliwe, monterzy i technicy wymagają specjalistycznych narzędzi pracy pozwalających im na zachowanie jak najwyższej precyzji łączenia włókien światłowodowych, a jednocześnie monitorowania ich stanu na bieżąco. Czym posługują się w swojej codziennej pracy?

Podstawowe narzędzia do montażu sieci światłowodowej

Choć światłowody są z reguły niezwykle wytrzymałe jak na swoje niewielkie rozmiary, są też włóknami niezwykle czułymi, dla których precyzja to jedno z najważniejszych zagadnień branych pod uwagę podczas budowy sieci światłowodowej. Wyspecjalizowane narzędzia optyczne stosowane do montażu łączy światłowodowych pozwalają na osiągnięcie wysokiej jakości połączeń bez ryzyka ograniczania przepustowości łącza lub generowania zbyt dużych strat na prędkości przesyłania danych.

instalacja światłowodu

Podstawowym narzędziem monterskim w przypadku sieci światłowodowych są oczywiście specjalistyczne spawarki, dzięki którym możliwe jest łączenie ze sobą pojedynczych włókien. Włókno światłowodowe to swojego rodzaju kabel z rdzeniem, który musi zostać dopasowany perfekcyjnie pomiędzy łączonymi ze sobą włóknami. Każde odchylenie od idealnego połączenia generuje wspomniane właśnie zakłócenia, przez które przepływ danych nie będzie tak płynny, jak to możliwe.

Podczas łączenia światłowodów konieczne będzie też bez wątpienia ich docinanie, przygotowujące pojedyncze włókna do obróbki i instalacji. Zwykłe nożyce czy szczypce do kabli nie mają tu właściwie prawa bytu – ze światłowodami trzeba obchodzić się ostrożnie, ale i precyzyjnie, dlatego też na rynku dostępna jest cała seria noży, nożyc i gilotyn pozwalających na błyskawiczne i proste cięcie włókien światłowodowych. Wśród różnych rodzajów tego typu narzędzi należy koniecznie wymienić cleavery, czyli specjalne gilotyny pozwalające na przycinanie włókien o różnej grubości z niemalże chirurgiczną precyzją, oraz slittery, umożliwiające przecinanie kabli wzdłuż. Przydatne mogą okazać się tu też strippery, służące do ściągania izolacji z kabli nawet tak cienkich, jak omawiane światłowody.

Narzędzia do naprawy światłowodów

Stworzona z pomocą omówionych narzędzi sieć światłowodowa powinna działać już bez zarzutu, jednak to nie koniec pracy techników. Sprawne działanie tego typu połączeń zależy teraz przede wszystkim od regularnej kontroli stanu stworzonych połączeń, wykonywania koniecznych napraw od razu po wykryciu usterki i monitorowaniu na bieżąco wszystkich parametrów związanych z przesyłaniem danych na konkretnej linii.

cleaver optyczny

O wysoką jakość i sprawność zbudowanej sieci pozwalają dbać urządzenia optyczne takie jak widzialne źródła światła 650nm, lokalizatory urządzeń czy wreszcie zestawy czyszczące i konserwujące linie światłowodowe. Na uwagę zasługują tu na początek mikroskopy optyczne, dzięki którym możliwe jest sprawdzenie sprawności sieci na danym odcinku i ocena jakości włókien, pozwalające określić ewentualną konieczność naprawy. To dzięki nim możliwy jest podgląd stanu włókien z poziomu centrali, bez konieczności mechanicznego sprawdzania każdego najmniejszego odcinka sieci światłowodowej. W diagnozie przydatne są oczywiście także przenośne urządzenia zwane „optycznymi inspektorami złączy”, na których ekranie można na bieżąco podejrzeć stan konkretnego odcinka linii światłowodowej. Obok urządzeń kontrolnych należy wymienić tez jednak wszelkie akcesoria czyszczące, a więc odpowiednie chusteczki bezpyłowe, alkohol IPA, czy wreszcie specjalne czyściki i kasety do czyszczenia złączy optycznych.

Narzędzia niezbędne w pracy z sieciami światłowodowymi

Trudno dziś wyobrazić sobie świat bez szybkiego łącza internetowego, które jest możliwe właśnie dzięki niezwykle wydajnym światłowodom o przepustowości nieporównywalnie większej w stosunku do tej znanej z rozwiązań tradycyjnych. Aby jednak wszystko mogło działać tu jak należy, niezbędne okazują się wszelkiego rodzaju narzędzia i urządzenia optyczne pozwalające odpowiednio zadbać o jakość łączy światłowodowych. Bez splitterów, cleaverów, spawarek, a nawet chusteczek bezpyłowych, jakość współczesnych łączy internetowych mogłaby być znacząco niższa.