Menu

Niedziałający blueatooth w laptopie – sprawdź jak można to naprawić!

Bluetooth to wykorzystywane od lat rozwiązanie, które pozwala na przesyłanie danych bezprzewodowo. To właśnie w oparciu o tę technologię mogą działać słuchawki, myszki czy klawiatury, które nie potrzebują kabla. W bluetooth są obecnie wyposażone zarówno smartfony, jak i notebooki. Jednocześnie, trzeba pamiętać, że moduł ten – podobnie jak właściwie każdy inny element laptopa – może zostać uszkodzony. W jaki sposób można naprawić niedziałający bluetooth w laptopie? Sprawdź kilka elementów, a przekonasz się, czy problem jest poważny.

Bluetooth w laptopie nie działa – w jaki sposób można temu zaradzić?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego bluetooth w laptopie nie działa. Poniżej znajdziesz jedynie niektóre spośród wszystkich możliwych sposobów na naprawienie problemów z bluetooth w laptopie. Oczywiście, musisz mieć na uwadze, że sposób działania może różnić się w zależności od modelu notebooka.

Generalnie jednak skuteczne są takie sposoby działania jak:

  • menedżer urządzeń – jest to opcja udostępniona posiadaczom laptopów z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows. Aby włączyć menedżer urządzeń, należy kliknąć prawym przyciskiem po najechaniu kursorem myszy na ikonę Menu Start lub wejść do Panelu sterowania. Menedżer urządzeń to katalog, w którym wyszczególnione są wszystkie komponenty znajdujące się w danym laptopie. Rozumie się przez takie elementy jak między innymi pamięć masowa RAM, dysk twardy, mysz, komputer, głośniki, karta graficzna i dźwiękowa, a także bluetooth. Po odnalezieniu modułu bluetooth należy sprawdzić, czy przy charakterystycznej, niebieskiej ikonie pojawia się żółta lub biała strzałka. Tego typu ikona wskazuje, że jest problem. Być może zostanie on rozwiązany, jeśli klikniesz prawym przyciskiem na ikonie bluetooth, następnie zaś wyłączysz i włączysz moduł. Restart czasem okazuje się pomocny. Dzieje się tak szczególnie w sytuacji, gdy niedawno system operacyjny w laptopie był aktualizowany. Liczne aktualizacje mogą bowiem doprowadzić do przejściowych problemów z niektórymi modułami, w tym na przykład bluetooth,
  • aktualizacja sterownika – czasem konieczna okazuje się aktualizacja sterowników BIOS. Zadanie to również można wykonać z użyciem menedżera urządzeń. Aby osiągnąć ten cel, należy otworzyć okno menedżera, następnie zaś wejść w kartę Właściwości modułu połączenia bluetooth. Podobnie jak miało to miejsce w poprzednim przypadku, w tej sytuacji również trzeba kliknąć prawym przyciskiem na niebieską ikonę bluetooth. W zakładce Sterownik znajduje się możliwość automatycznej aktualizacji sterowników. Wystarczy kliknąć tę opcję, a system komputerowy automatycznie sprawdzi, czy konieczna jest instalacja dodatkowych sterowników;
  • tryb samolotowy – włączony tryb samolotowy w laptopie sprawia, że połączenie internetowe przestaje wówczas działać. Podobnie przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o technologię bluetooth Jest to częsty powód problemów z bluetooth, tym bardziej, że za pomocą prostej kombinacji przycisków można przypadkowo włączyć lub wyłączyć tryb samolotowy. Aby upewnić się, czy niedziałający tryb samolotowy w laptopie został spowodowany przez pomyłkę, należy kliknąć ikonę „Połączenia” w Menu Start (prawy, dolny róg ekranu) oraz sprawdzić, czy tryb samolotowy został włączony. Jeśli tak jest, konieczne będzie jego wyłączenie.

Bluetooth w laptopie nie działa – dlaczego warto skorzystać z usług serwisu komputerowego?

Pozornie mogłoby się wydawać, że niedziałający bluetooth w laptopie to błahy problem. Owszem, w niektórych przypadkach tak jest. Z drugiej jednak strony trzeba mieć na uwadze, że awaria bluetooth może być oznaką poważniejszej awarii. Jak się o tym przekonać? Niestety, brak wykształcenia informatycznego może być przeszkodą, jeśli chcesz naprawić sprzęt komputerowy.

Jeśli stwierdzisz, że Twój laptop jest uszkodzony, dobrym rozwiązaniem jest oddanie laptopa do serwisu komputerowego. Zatrudnieni w nim profesjonaliści zajmą się znalezieniem przyczyny awarii, a następnie – jej naprawieniem. Miejsca pomocy informatycznej możemy znaleźć niemal w całej Polsce, a punkt naprawy laptopów Wrocław na pewno poradzi sobie z niedziałającym modułem bluetooth. 

W przypadku poważnej awarii wizyta w serwisie komputerowym jest właściwie niezbędna. To jednak jeszcze nie wszystko. Oprócz tego warto zdecydować się na oddawanie laptopa do regularnych przeglądów. Dzięki temu serwisanci będą w stanie zapobiec poważnym awariom. Last but not least, w tego typu miejscach można także zlecić wymianę uszkodzonych komponentów (dysk twardy, pamięć RAM, bateria itp. to tylko niektóre spośród wszystkich części, jakie można naprawić lub wymienić z pomocą fachowców).