Najwazniejszy podział olejów do maszyn rolniczych
Odpowiedni olej stosowany w maszynie rolniczej zapobiega nadmiernemu zużywaniu się ruchomych części i pozwala na płynną, wydajną pracę silnika, układów hydraulicznych czy przekładni.
Podobnie jednak jak w samochodach osobowych, właściwe dobranie oleju do określonego modelu ciągnika będzie kluczowe dla jego skuteczności i każdy olej dostępny na rynku będzie sprawdzał się najlepiej w nieco innych warunkach. Jakie rodzaje olejów do maszyn rolniczych można spotkać w sprzedaży i na jakiej podstawie wybierać właściwe?
Podział olejów do maszyn rolniczych
Oleje stosowane do maszyn rolniczych dzieli się w pierwszej kolejności z uwagi na ich przeznaczenie. Wśród najczęściej spotykanych wyróżniamy oleje silnikowe, oleje przekładniowe oraz oleje hydrauliczne, a dalej także oleje uniwersalne mogące zastępować wiele środków smarnych jeśli producent ciągnika dopuszcza stosowanie takich rozwiązań.
Wszystkie wymienione warianty olejów do maszyn rolniczych mają podobne właściwości, ale charakteryzują się nieco inną lepkością i składem, co uniemożliwia stosowanie ich zamiennie. Jeśli chcesz by Twój ciągnik pracował w pełni sprawnie, zawsze dobieraj olej dopasowany do przeznaczenia.
Oleje silnikowe są najbardziej rozbudowaną grupą olejów smarnych. Ich wybór opiera się o klasę lepkości według klasyfikacji SAE, która jednocześnie określa do jakich temperatur pracy został przystosowany dany olej. Klasyfikacja SAE wyróżnia sześć klas olejów letnich oraz sześć klas olejów zimowych.
Oleje hydrauliczne stosuje się w układach napędu oraz różnych mechanizmach hydraulicznych stosowanych w maszynach rolniczych. Ich gęstość została dopasowana do wymagań układów hydraulicznych stosowanych zarówno w nowszych, jak i starszych modelach ciągników i maszyn rolniczych. Wybór właściwego oleju hydraulicznego należy oprzeć o klasę oleju według normy DIN 51 524 lub ISO/DIS 6743 i kierować się zaleceniami producenta w zakresie klasy, którą należy stosować.
Oleje przekładniowe zabezpieczają skrzynię biegów oraz wszelkie elementy pracujące w oparciu o zębatki. Zastosowanie oleju ma zapobiegać nadmiernemu tarciu i chronić przekładnię przed uszkodzeniami. Podobnie jak w przypadku olejów hydraulicznych, przy wyborze właściwego wariantu znaczenie będzie maiła klasa zgodna z zaleceniami producenta i określona według norm lepkości SAE.
Klasy w olejach przekładniowych określane są na podstawie temperatur, w jakich dane oleje mogą pracować.
Oleje wielosezonowe – spotykane zarówno wśród olejów silnikowych, hydraulicznych i przekładniowych, oleje wielosezonowe to rozwiązania dopasowane do stosowania w zmiennych warunkach pogodowych. Oleje takie opisywane są dwoma wartościami np. 10W-40, przy czym liczba przed literą „W” oznacza płynność oleju w niskich temperaturach, a liczba po literze W oznacza lepkość oleju w wysokiej temperaturze.
Oleje uniwersalne tworzone są tak, by mogły pracować w różnych układach w obrębie jednej maszyny i częściej wykorzystywane są w starszych, mniej wymagających modelach ciągników i maszyn rolniczych. Wśród najczęściej spotykanych olejów uniwersalnych wyróżnia się dwa warianty: UTTO – olej przekładniowo – hydrauliczny, oraz STOU – olej przekładniowy, hydrauliczny i silnikowy w jednym.
Dlaczego ważny jest wybór właściwego oleju?
Oleje smarne stosowane do maszyn rolniczych mają zmniejszyć tarcie pomiędzy ruchomymi elementami maszyny, a więc np. tłokami silnika z cylindrem czy kołami zębatymi w przekładni.
Dzięki właściwie dopasowanej lepkości oleje mogą pokryć części silnika specjalną, śliską warstwą która pozwala na swobodną pracę wszystkich części ale jednocześnie nie dopuszcza do ich bezpośredniego styku powodującego szybkie zużycie i nadmierne tarcie.
Olej zmniejsza energię potrzebną do pracy silnika, przekładni czy hydrauliki, odprowadzając z układu ciepło i zapewniając ochronę przed uszkodzeniami spowodowanymi tarciem. Olej gwarantuje też zabezpieczenie elementów pracujących przed korozją, co zdecydowanie wydłuża żywotność wysokoobciążonych maszyn rolniczych.
Rola oleju jest niewątpliwie istotna, ale nie każdy olej dostępny na rynku jest w stanie zagwarantować właściwe smarowanie poszczególnych części maszyny rolniczej. Z tego też względu ważne jest dobranie oleju odpowiednio do zastosowania (rodzaj zgodny z przeznaczeniem), wymagań silnika (zaleceń producenta), a nawet pory roku w jakiej olej będzie eksploatowany. Kupując oleje do maszyn rolniczych warto zwracać też uwagę na jego pochodzenie – zakupy w sprawdzonych, specjalistycznych sklepach internetowych dają szansę na bardzo szeroki wybór różnych rodzajów olejów silnikowych w jednym miejscu, jednocześnie gwarantując dostęp do sprawdzonych producentów i marek.
Wysoka jakość oleju będzie wpływała na czas jego eksploatacji i skuteczność działania, dlatego lepiej stawiać na zaufane źródła i wybierać oleje do maszyn rolniczych renomowanych producentów dostępne w sklepach internetowych, a nie przypadkowe, tańsze marki olejów znajdowane na portalach aukcyjnych czy w okazyjnych cenach w przypadkowych sklepach online.