Na czym polega utylizacja odpadów elektronicznych?
W dzisiejszych czasach elektronika otacza nas z każdej strony – urządzenia elektroniczne towarzyszą nam w życiu codziennym. Zarówno w domu, przestrzeni publicznej i pracy korzystamy z zaawansowanego technicznie sprzętu, który ulega ciągłej eksploatacji. Obecnie obowiązujące przepisy dokładnie regulują kwestie utylizacji odpadów elektrycznych oraz ustalają podmioty za to odpowiedzialne. Nie możemy więc wyrzucić starego telewizora na śmietnik i zapomnieć o problemie. Jakie działania należy podjąć, aby pozbyć się przestarzałej elektroniki? Na to pytanie odpowiemy w tym artykule, który powstał przy współpracy z firmą TKMRP – specjaliści z tej firmy od wielu lat specjalizują się w utylizacji sprzętu elektronicznego.
Sytuacja prawna w Polsce
Kwestia zarządzania odpadami elektronicznymi została uregulowana stosunkowo późno, bo dopiero w 2005 roku. W tamtym okresie weszła w życie ustawa, która została nowelizowana w 2016 roku. Akt prawny wyznacza jednostki odpowiadające za odbiór oraz utylizację elektrośmieci, wśród których znajdują się wyspecjalizowane firmy oraz sprzedawcy sprzętu elektronicznego.
Co zrobić przy zakupie nowego sprzętu?
Ułatwioną sytuację mają osoby decydujące się na wymianę sprzętu na nowy. W takim przypadku nowe prawo pozwala na zwrot sprzedawcy starego urządzenia o tym samym zastosowaniu. Jeżeli więc zdecydujemy się na zakup nowego telewizora u sprzedawcy, to ma on obowiązek odebrać od nas nasz stary model i poddać go utylizacji bądź przekazać odpowiedniej firmie. Zamiana sprzętu powinna być w pełni bezpłatna.
Stary sprzęt
Jak radzić sobie w przypadku, kiedy nie planujemy wymiany sprzętu na nowy? W polskich miastach działa wiele firm, które zajmują się profesjonalną utylizacją śmieci elektronicznych. Wiele firm oferuje odbiór i utylizację za darmo – wystarczy wyszukać odpowiednią firmę we własnej okolicy oraz skontaktować się w celu ustalenia szczegółów. Firmy tego typu powinny legitymować się odpowiednimi certyfikatami, a po oddaniu starych urządzeń wystawiać dokument potwierdzający, że produkt został zutylizowany w sposób zgodny z obowiązującymi normami.
Obecnie osoby wyrzucające sprzęt elektroniczny do śmietników do tego nieprzeznaczonych może skutkować dużymi karami pieniężnymi – nie warto więc ryzykować i skorzystać z usług profesjonalnej firmy.