Menu

Na czym polega utylizacja odpadów elektronicznych?

W dzisiejszych czasach elektronika otacza nas z każdej strony – urządzenia elektroniczne towarzyszą nam w życiu codziennym. Zarówno w domu, przestrzeni publicznej i pracy korzystamy z zaawansowanego technicznie sprzętu, który ulega ciągłej eksploatacji. Obecnie obowiązujące przepisy dokładnie regulują kwestie utylizacji odpadów elektrycznych oraz ustalają podmioty za to odpowiedzialne. Nie możemy więc wyrzucić starego telewizora na śmietnik i zapomnieć o problemie. Jakie działania należy podjąć, aby pozbyć się przestarzałej elektroniki? Na to pytanie odpowiemy w tym artykule, który powstał przy współpracy z firmą TKMRP – specjaliści z tej firmy od wielu lat specjalizują się w utylizacji sprzętu elektronicznego.

Sytuacja prawna w Polsce

Kwestia zarządzania odpadami elektronicznymi została uregulowana stosunkowo późno, bo dopiero w 2005 roku. W tamtym okresie weszła w życie ustawa, która została nowelizowana w 2016 roku. Akt prawny wyznacza jednostki odpowiadające za odbiór oraz utylizację elektrośmieci, wśród których znajdują się wyspecjalizowane firmy oraz sprzedawcy sprzętu elektronicznego.

Utylizacja sprzętu elektronicznego - TKMRP

Co zrobić przy zakupie nowego sprzętu?

Ułatwioną sytuację mają osoby decydujące się na wymianę sprzętu na nowy. W takim przypadku nowe prawo pozwala na zwrot sprzedawcy starego urządzenia o tym samym zastosowaniu. Jeżeli więc zdecydujemy się na zakup nowego telewizora u sprzedawcy, to ma on obowiązek odebrać od nas nasz stary model i poddać go utylizacji bądź przekazać odpowiedniej firmie. Zamiana sprzętu powinna być w pełni bezpłatna.

Stary sprzęt

Jak radzić sobie w przypadku, kiedy nie planujemy wymiany sprzętu na nowy? W polskich miastach działa wiele firm, które zajmują się profesjonalną utylizacją śmieci elektronicznych. Wiele firm oferuje odbiór i utylizację za darmo – wystarczy wyszukać odpowiednią firmę we własnej okolicy oraz skontaktować się w celu ustalenia szczegółów. Firmy tego typu powinny legitymować się odpowiednimi certyfikatami, a po oddaniu starych urządzeń wystawiać dokument potwierdzający, że produkt został zutylizowany w sposób zgodny z obowiązującymi normami.

Obecnie osoby wyrzucające sprzęt elektroniczny do śmietników do tego nieprzeznaczonych może skutkować dużymi karami pieniężnymi – nie warto więc ryzykować i skorzystać z usług profesjonalnej firmy.