Montaż ogrodzeń z siatki
Montaż ogrodzenia z siatki niekoniecznie musi być skomplikowanym procesem. Wystarczy odpowiednio się do tego zabrać. Jak? Bardziej wymagającym zadaniem jest raczej wykonanie pomiarów oraz przygotowanie terenu pod montaż ogrodzenia, co może nastręczyć czasem pewnych trudności. A jak przebiega sam proces montażu?
Montaż ogrodzenia krok po kroku
- Pierwszy krok to szczegółowe pomiary. Ustalamy, gdzie dokładnie ma przebiegać ogrodzenie i dokonujemy obliczenia obwodu całego ogrodzenia- to pozwoli na oszacowanie, ile będziemy potrzebowali materiałów (metrów siatki, drutów, słupków i innych). Po pomiarach możemy zabrać się do oczyszczania terenu.
- Konieczne jest pozbycie się przeszkadzającej roślinności. Jeśli nie mamy możliwości innego wytyczenia przebiegu ogrodzenia, należy usunąć wszystkie drzewa, krzewy oraz w razie konieczności wyrównać teren.
- Istnieją trzy możliwości montażu słupków. Osadzenie w ziemi, zalanie betonem lub wykonanie podmurówki. Pierwszy sposób przyspiesza korozję, ostatni może znacznie podnieść koszty, najbardziej optymalne wydaje się zatem zalanie słupków, lecz jest to już kwestia wyboru.
- Jakich potrzebujemy materiałów? Konieczne będą: słupki początkowe, narożne, pośrednie, siatka, drut naprężający, napinacze, pręty napinające oraz różnego rodzaju śruby, oczka i klucze.
- Słupki powinny być umieszczane w odstępie co 2 do 3 metrów, a wykopany na nie dół powinien mieć około 80-120 cm głębokości oraz około 30 cm szerokości.
- Kolejnym krokiem jest, zależnie od wybranej metody, osadzenie słupków w dołkach i wylanie betonu lub wykonanie podmurówki. Najlepiej, żeby schła powoli, zatem dobrym pomysłem jest codzienne polewanie jej odrobiną wody lub przykrycie folią. Zaczynamy od słupków początkowych oraz narożnych, które stabilizujemy podporami. Słupek początkowy potrzebuje jednej podpory, narożny- dwóch.
- Po tygodniu od wyschnięcia betonu, pora na montaż drutów naprężających, które muszą być umieszczone na górze, środku oraz na dole słupka. Ważne jest też rozmieszczenie napinaczy. Konieczne są na słupkach początkowych oraz narożnych, na słupkach środkowych nie są potrzebne. Drut naprężający zawsze montujemy najpierw od dołu. Najlepiej jest, gdy drut montują jednocześnie dwie osoby, dzięki czemu jest on optymalnie naprężony z każdej strony.
- Druty umocowywane są m.in. za pomocą śruby napinającej, która ma funkcję samodzielnego blokowania, co zapobiega ponownemu rozprężeniu drutu.
- Kolejny krok to mocowanie drutu do słupków pośrednich. Wykorzystywane są przelotki lub opaski mocujące, które ogólnie nie są zbyt polecane, ze względu na lekkie zmiany w wysokości drutu. Warto zatem skorzystać raczej z przelotek.
- Przechodzimy do montażu siatki. Począwszy od słupka początkowego, siatkę przekładamy przez pręt napinający, następnie należy nałożyć ją na specjalne, wcześniej przygotowane, śruby z oczkami. Dalej, możemy rozwijać siatkę i przymocowywać do następnych słupków, lub rozwinąć ją na całą długość i montować. W tym drugim przypadku trudniej jednak dopilnować właściwego naciągnięcia, zwłaszcza jeśli ogrodzenie ma więcej niż 25 metrów długości.
- Do słupków pośrednich, siatka mocowana jest drutem do zaplatania. Najlepiej, jeśli pracę wykonują dwie osoby.
- Po zamontowaniu siatki, używając drutu do zaplatania, przymocowujemy siatkę do drutu naprężającego, ze szczególnym uwzględnieniem poprawnego przypięcia na górze i na dole.
Samodzielny montaż nie taki straszny
Samodzielny montaż ogrodzenia z siatki nie musi być tak skomplikowany, kiedy znamy już cały schemat. Wystarczy jedynie dobrać właściwe materiały i zadbać o kogoś do pomocy. Nadal nie chcesz brać się za to na własną rękę? Na rynku istnieje wiele firm, które chętnie podejmą się profesjonalnego montażu. Jedną z takich firm może być PHU Frankowicz, której pracownicy dostarczają wysokiej jakości ogrodzenia, które posłużą Ci przez długie lata.