Menu

Montaż kabiny dźwiękochłonnej

Obudowa akustyczna jest bardzo dobrym rozwiązaniem przy obsłudze maszyn zautomatyzowanych lub tych, które nie wymagają zbyt częstej interwencji. 

Kabina dźwiękochłonna umożliwia sterowanie maszynami oraz nadzór całego procesu, ale nie tylko. Może służyć także jako dyspozytornia lub, ze względu na swoją izolację akustyczną,  jako pomieszczenie wypoczynkowe. Najczęściej wykorzystywana jest na halach produkcyjnych w takich branżach przemysłu, jak branża spożywcza, elektroniczna, medyczna lub motoryzacyjna.

pomiary hałasu

Projekt i montaż kabin dźwiękochłonnych oferuje firma Longar.

Kabina dźwiękoszczelna – wymogi

Kabina, zanim zostanie do dyspozycji pracowników, musi spełnić szereg wymagań technicznych, tak, aby mogła spełniać swoje zadanie na jak najwyższym poziomie. Wymagania te dotyczą między innymi:

  • Odpowiedniego poziomu izolacji akustycznej (różnicy pomiędzy poziomem ciśnienia na zewnątrz oraz wewnątrz kabiny). Najgorzej na poziom izolacji akustycznej wpływają drzwi i okna, dlatego stosuję się wielowarstwowe szyby oraz dodatkowe uszczelnienia drzwi.
  • Chłonności akustycznej – zależy ona od właściwie dobranych materiałów izolacyjnych, których przykłady znajdą się w dalszej części artykułu.
  • Wymiarów – na każda osobę przebywającą w kabinie musi przypadać 13m3 wolnej objętości pomieszczenia oraz 2m2 przestrzeni wolnej na podłodze. Kabina nie może być niższa niż 2,5 m.
  • Widoczności z kabiny – okna muszą być tak rozmieszczone, by zminimalizować odbijanie światła z zewnątrz kabiny, musi ona umożliwiać nadzór techniczny procesu produkcji.
  • Instalacji elektrycznej i grzewczej.
  • Odporności ogniowej – kabina musi być wykonana z materiałów trudnych do zapalenia, a zastosowane materiały nie mogą uwalniać szkodliwych substancji lotnych.
  • Kabina musi zapewniać warunki nieszkodliwe dla zdrowia.

 Materiały i instalacje wykorzystywane do budowy kabiny

  • Podwieszane sufity z blachy perforowanej – profile i elementy osłonowe wykonane są z blachy stalowej ocynkowanej, do wypełnienia stosuje się wełnę mineralną,
  • Płyty z wspomnianej wełny mineralnej lub szklanej,
  • Pianki poliuretanowe,
  • Wielowarstwowa igłowa wykładzina podłogowa (na warstwy takiej wykładziny składają się włókna syntetyczne, tkanina polipropylenowa oraz syntetyczne włókna wtórne).

izolacje akustyczne

Rodzaje kabin dźwiękoszczelnych 

Wyróżniamy 3 główne rodzaje kabin dźwiękoszczelnych:

Kabina metalowa – ma konstrukcję szkieletową, na bazie której zamontować można także kabiny innego rodzaju.

Kabina drewniana – lekka konstrukcja, wykorzystywana w przypadkach, gdy nie jest wymagana zbyt mocna izolacja akustyczna. Często jest zawieszana w powietrzu, by zapewnić dodatkową ochronę przed drganiami.

Kabina murowana – ciężka, wykorzystywana w miejscach, w których poziom dźwięku znacząco przekracza wartości dopuszczalne. Wymiary kabiny, grubość ścian, liczba okien i drzwi zaprojektowane są tak, aby uwzględniać widmo hałasu, lokalizację maszyny i wielkość urządzeń sterowniczych.

Opis montażu kabiny na przykładzie kabiny metalowej

Po wybraniu rodzaju kabiny, w tym przypadku kabiny metalowej, na miejscu, w którym będzie ona wykorzystywana, montowany jest szkielet.

Składa się on z profili ceowych lub rur profilowanych. Po zmontowaniu szkieletu przechodzimy do jego wypełnienia wełną mineralną, która potem zostaje osłoniona płytami z blachy. Jeśli jest to konieczne, całą konstrukcję wzmacnia się poprzez zastosowanie podwójnego szkieletu, osłoniętego podwójną przegrodą z blachy stalowej, ilość podkładu izolacyjnego również w tym przypadku podlega podwojeniu. Wszystko zostaje okryte blachą, najczęściej trapezową.

wyciszanie pomieszczeń

Kabiny dźwiękochłonne

Montaż wysokiej jakości kabin dźwiękochłonnych oferuje firma Longar. Przed doborem właściwej kabiny przeprowadzany jest pomiar poziomu hałasu, dzięki czemu możliwe jest dobranie najbardziej optymalnego w danej sytuacji rozwiązania. Następnie firma wykonuje projekt, prefabrykację oraz finalny montaż kabiny, która wykonywana jest na indywidualne zamówienie klienta. Oferowane kabiny spełniają wymogi stawiane dla pomieszczeń czystych oraz wymogi BHP. Wykorzystywane materiały to między innymi stalowe kasetony wypełnione materiałem dźwiękochłonnym.

Nie ulega wątpliwości, ze wyciszanie pomieszczeń jest absolutnie niezbędne w miejscach, w których pracownicy są szczególnie narażeni na uszczerbek na zdrowiu wskutek pogorszonego słuchu. Nadmierny hałas pociąga za sobą również szereg innych szkodliwych skutków, mających wpływ nie tylko na zdrowie, lecz również na relacje między pracownikami.

Odpowiednio dobrana instalacja akustyczna ochroni pracowników przed czynnikami szkodliwymi, lecz także podniesie poziom ochrony środowiska zewnętrznego lub zapewni dodatkowe zabezpieczenie przed hałasami napływającymi z zewnątrz. Dobrze wykonana izolacja to podstawa.