Menu

Monitoring wizyjny zgodny z prawem – o czym pamiętać

W obecnych czasach na instalację monitoringu wizyjnego coraz częściej decydują się również osoby prywatne, które samodzielnie chcą zabezpieczyć swoją posesję i zniechęcić włamywaczy do kradzieży. Współcześnie wiele firm oferuje doradztwo i montaż wysokiej jakości kamer, dzięki którym możliwa jest rejestracja obrazu terenu w domu i okolicy.

Monitoringu wizyjnego nie można sobie jednak zainstalować natychmiast – należy wcześniej zapoznać się z wymogami prawnymi, które regulują w jaki sposób można przetwarzać, przechowywać oraz udostępniać nagrany obraz. W jaki sposób montować monitoring wizyjny, aby było to zgodne z prawem? Jak wygląda kwestia instalacji kamer w domu prywatnym?

Czym jest monitoring wizyjny?

Monitoring wizyjny to nic innego jak sposób na śledzenie zdarzeń w konkretnym miejscu za pomocą kamer przemysłowych. Obraz, który został nagrany jest przesyłany do specjalnego urządzenia, które przetwarza i zapisuje go w czasie rzeczywistym, co pozwala na jego odtworzenie w momencie wystąpienia zdarzenia. 

Monitoring wizyjny jest uznawany za jeden z najskuteczniejszych sposobów na wykrycie kradzieży, włamania czy innych zdarzeń, które potencjalnie mogą stanowić zagrożenie życia bądź bezpieczeństwa osób trzecich. W praktyce monitoring wizyjny instalowanych jest w centrach handlowych, sklepach czy innych miejscach, gdzie występują duże skupiska ludzi – również na ulicach.

Obecnie monitoring wizyjny jest coraz częściej wykorzystywany na prywatnych posesjach w celu ochrony mienia i życia wszystkich mieszkańców. Co warto wiedzieć o kwestiach prawnych związanych z posiadaniem monitoringu wizyjnego w domu?

monitoring domowy

Monitoring wizyjny a RODO

Kwestie monitoringu wizyjnego instalowanego na prywatnych posesjach reguluje Ustawa o ochronie danych osobowych z 2018 roku. Oznacza to, że każda osoba, która decyduje się na montaż kamer przy domu automatycznie otrzymuje status administratora danych osobowych i przejmuje jego wszystkie obowiązki.

Monitoring wizyjny rejestruje wizerunek osób trzecich, którego nie wolno udostępniać osobom pośrednim. Monitoring może zarejestrować nie tylko sam obraz człowieka, ale również inne dane, które umożliwiają jego identyfikację – znaki szczególne, numery tablic rejestracyjnych pojazdu, itd. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku monitoringu nie można powielać nagrań, ani udostępniać ich osobom nieuprawnionym. 

Do nagrań z monitoringu dostęp może mieć tylko osoba, na terenie której znajduje się monitoring, wszystkie osoby, które zarejestrowała kamera (jedynie do nagrań, na których występuje), służby mundurowe w celu weryfikacji i ułatwienia złapania przestępcy bądź ubezpieczyciel w formie dowodu zdarzenia.

Wymogi prawne przy montażu kamer na terenie prywatnym

Montaż kamer monitoringu wizyjnego na własnej posesji wiąże się nie tylko z koniecznością zatrudnienia profesjonalnej firmy, ale również przestrzegania przepisów prawnych dot. nagrywania i przechowywania wizerunku osób trzecich.

W praktyce jednak przepisy RODO nie odnoszą się do monitoringu wizyjnego jeśli kamery są montowane jedynie na budynkach przypisanych do posesji. Istotny jest jednak fakt, że kamery nie mogą w takim przypadku obejmować ani przestrzeni publicznej (w tym dróg, chodników) ani posesji sąsiada. W przeciwnym razie właściciel kamer zostaje administratorem danych osobowych i zobowiązany jest do przestrzegania wszystkich wymogów stawianych w ustawie.

Instalowanie kamer na własnej posesji ma zazwyczaj charakter ochrony osób i mienia. W ten sposób zwiększone zostaje bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Wykorzystywanie kamer jest zatem dozwolone do celów osobistych i jest w pełni legalne jeśli pragniemy zabezpieczyć jedynie swój teren przed kradzieżą, włamaniem czy wandalizmem.

Instalując kamery monitoringu wizyjnego należy jednak pamiętać, że niedozwolone jest celowe nagrywanie posesji sąsiada i innych terenów, które do nas nie należą. Dlatego w tym celu warto skontaktować się z profesjonalną firmą, która dołoży wszelkich starań, aby monitoring objął jedynie dozwolone strefy.

Profesjonalne doradztwo monitoringu wizyjnego

Monitoring wizyjny jest coraz częściej wykorzystywany na prywatnych posesjach. Jednakże przed wyborem konkretnych kamer i ich montażu warto wcześniej skorzystać z usług profesjonalnego doradcy. W ten sposób zyskujemy pewność, że wybrany monitoring faktycznie będzie spełniał swoją funkcję, a także zostanie poprawnie zainstalowany, a przesyłany przez niego obraz zarejestruje się w wysokiej jakości.