Menu

Konserwacja posadzki betonowej w praktyce

Posadzka betonowa staje się coraz popularniejszym sposobem wykończenia nie tylko powierzchni przemysłowych, ale również lokali użytkowych oraz domów. Surowy wygląd w połączeniu z praktycznością sprawia, że wiele osób decyduje się na zastąpienie tradycyjnego drewna modny i efektownie wyglądającym betonem.

Aby nasza posadzka z betonu bądź lastryko przez wiele lat zachwycała niepowtarzalnym wyglądem, powinniśmy używać specjalnych środków konserwujących oraz czyszczących – mimo dużej wytrzymałości, warstwa wierzchnia przy nieodpowiednim użytkowaniu może szybko ulec zniszczeniu bądź starciu. Jak dbać o nasz betonowy parkiet? Dzisiaj przybliżymy Państwu informacje, które pozwolą na wydłużenie trwałości podłogi wykonanej z betonu.

Zastosowanie utwardzacza

Utwardzacze powierzchniowe stanowią mieszankę różnorodnych pigmentów, kruszyw i cementu – są one stosunkowo łatwe w użyciu, ponieważ wystarczy zatrzeć je na świeżo położonym betonie – jest to proces nieskomplikowany, ale wymagający odpowiedniego sprzętu oraz wiedzy. Dlatego nie warto wykonywać tej czynności na własną rękę, a wynająć specjalistyczną firmę. Zastosowanie utwardzacza wpływa na zwiększenie wytrzymałości posadzki, ale w ograniczonym stopniu chroni przed uszkodzeniami chemicznymi, spowodowanym przez różne substancje. Jeżeli na naszej posadzce rozleje się jakakolwiek ciecz chemiczna, taka jak olej czy tłuszcz, to powinniśmy ją bezzwłocznie usunąć za pomocą ciepłej wody.

Codzienna pielęgnacja

Aby nasza posadzka zachowała swój pierwotny wygląd wymagane jest jej regularne czyszczenie. Na początku należy za pomocą odkurzacza usunąć z powierzchni wszelkie pyły i drobne śmieci, a następnie przetrzeć powierzchnię wodą. Następnie należy zostawić posadzkę do momentu jej całkowitego wyschnięcia. Jeżeli na betonie pojawią się jakiekolwiek zabrudzenia, to powinno się je usuwać za pomocą roztworów detergentów, które nie naruszą jego struktury.

Renowacja posadzek - BODO Małopolska

Posadzki betonowe stosuje się często w publicznych garażach.

posadzka dekoracyjna

Innym przykładem posadzki może być posadzka dekoracyjna. Na zdjęciu przedstawiona została posadzka cienkowarstwowa lastryko, która stanowi doskonały sposób zagospodarowania przestrzeni pod stopami zwłaszcza w średniej i dużej wielkości obiektach. Zdjęcie pochodzi ze zbiorów firmy BMS PHU Brzezińscy, więcej podobnych realizacji dostępnych jest na stronie firmy.

Zalecenie dodatkowe

Czyszczenie i konserwacja posadzki ma na celu uniknięcie jej szybkiej eksploatacji oraz pojawienia się uszkodzeń. Firma wykonująca dla nas posadzkę powinna przedstawić nam szczegółowy plan konserwacji, w którym znajdują się działania wymagane do podjęcia z uwzględnieniem czasu ich wykonania.

Szczelności posadzki to bardzo ważna cecha, która wpływa na jej odporności na działania wody i substancji chemicznych – w celu jej zwiększenia stosuje się specjalne preparaty wybłyszczające, które zabezpieczają posadzkę m.in. przed plamami chemicznymi oraz promieniowaniem UV. Dodatkowo gwarantują połysk powierzchni i wpływają na jej wygląd.

Podczas mycia nawierzchni mogą pojawić się małe spękania, przypominające sieć – jest to zjawisko naturalne i świadczy o wysokiej jakości wykorzystanego betonu. Spękania tworzą się podczas procesu mechanicznego zacierania.

Postaw na sprawdzone firmy

Posadzka betonowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji, ponieważ w łatwy sposób może ulec zniszczeniu w wyniku jej nieodpowiedniego czyszczenia oraz konserwacji. Warto więc korzystać z usług sprawdzonych firm.