Menu

Komputer przemysłowy, a zwykły – poznaj najważniejsze różnice

O ile w biurach rachunkowych itp. zazwyczaj używa się do pracy standardowych zestawów komputerowych, to nieco inaczej wygląda to w halach magazynowych, fabrykach czy firmach produkcyjnych. W takiej sytuacji niezbędny może okazać się komputer przemysłowy. Czym różnią się między sobą komputery przemysłowe i zwykłe?

Komputery zwykłe – do czego służą?

Jednym z głównych sposobów wykorzystania zwykłych komputerów jest użytek na cele osobiste (gry, rozrywka, surfowanie po internecie itp.).

Oprócz tego komputer zwykły (osobisty) to sprzęt, który może zostać wykorzystany w firmie do codziennej pracy na stanowisku niewymagającym specjalistycznego oprogramowania oraz specyficznych warunków. A zatem, idealne będą np. takie miejsca jak działy księgowe i finansowe czy obsługujące klienta.

Komputery przemysłowe – co to takiego?

Pod pojęciem „komputer przemysłowy” rozumie się taki sprzęt IT, który cechuje się m.in. następującymi funkcjonalnościami:

  • wysoki poziom wytrzymałości – może okazać się to ważną zaletą podczas pracy w miejscach, gdzie jest duże ryzyko uszkodzeń mechanicznych (hale produkcyjne to jedno z takich miejsc),
  • możliwość integracji z aparaturą techniczną – komputer przemysłowy może stać się centralnym punktem systemu przeciwpożarowego czy serwerowni,
  • odporność na wnikanie drobinek kurzu, sadzy czy wody – dzięki temu spada ryzyko powstania uszkodzeń.

Zasadniczo, komputery przemysłowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie kluczowa jest niezawodność oraz płynność procesów. Jeśli nawet krótki przestój w produkcji może spowodować poważne straty, warto zainwestować w dobrej jakości przemysłowy sprzęt IT. Taka potrzeba może pojawić się np. w firmach z sektora produkcyjnego, naftowego, petrochemicznego czy logistycznego.

Choć tego typu sprzęt niewiele różni się od tradycyjnych odpowiedników pod względem wizualnym, to w rzeczywistości poszczególne komponenty są znacznie bardziej wytrzymałe. Dzięki temu komputer przemysłowy może służyć nawet przez wiele lat. Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że nie trzeba podejmować żadnych działań, by zadbać o dobry stan techniczny sprzętu.

Serwisowanie elektroniki przemysłowej

Niezależne od tego, czy używasz standardowego komputera w celach prywatnych, czy też posiadasz wysokiej klasy komputer przemysłowy, pewne jest jedno. Aby Twój sprzęt IT mógł pracować bez zarzutu, konieczne jest dokonywanie regularnych przeglądów. Zaleca się, by wykonaniem zadania zajęli się fachowcy z doświadczeniem w zawodzie – takich można znaleźć przede wszystkim w serwisach komputerowych.

Zasadniczo, usługi oferowane przez tego typu podmioty można podzielić na dwie główne kategorie. Są one następujące:

  • dokonywanie napraw w momencie takiej potrzeby, tzn. w sytuacji, gdy faktycznie dojdzie do awarii sprzętu IT,
  • okresowy przegląd – jest to czasem niedoceniane, ale także bardzo ważne zadanie. Jest ono konieczne, ponieważ systematyczny serwis komputera zwykłego lub przemysłowego pozwala na uniknięcie poważniejszych awarii oraz pozwala utrzymać w dobrej kondycji sprzęt IT. W pewnym sensie serwis elektroniki przemysłowej to długofalowa inwestycja w infrastrukturę komputerową. Zamiast ponosić wysokie koszty z tytułu naprawy i ryzykować utratę cennych danych, lepszym rozwiązaniem wydaje się okresowy przegląd sprzętu. W zależności od potrzeb może być on dokonywany np. co roku.

Komputery zwykłe i przemysłowe – jakie należy poddawać serwisowi?

Do jakich typów komputerów stosuje się serwis elektroniki przemysłowej? Zasadniczo, czynnościom w tym zakresie powinien podlegać każdy rodzaj sprzętu – zarówno komputery domowe, jak i przemysłowe. Priorytetowo powinno się jednak potraktować te ostatnie. Dzieje się tak, ponieważ elektronika przemysłowa to bardzo często drogi sprzęt. Nierzadko zdarza się, że ceny komputerów tego typu osiągają poziom kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

To jeszcze nie wszystko. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że na tego typu komputerach znajdują się cenne zasoby, w tym np. informacje biznesowe, finansowe czy wrażliwe dane osobowe. Jeśli zatem sprzęt nie jest regularnie poddawany serwisowaniu, może dojść do poważnej awarii, która uszkodzi dysk twardy i uniemożliwi odczyt danych.

Oczywiście, taki stan rzeczy nie oznacza jeszcze, że standardowe komputery osobiste nie muszą być poddawane serwisowi. Wydaje się, że jest wręcz przeciwnie, ponieważ na komputerach niefirmowych także mogą być przechowywane ważne pliki, w tym np. dokumenty, zdjęcia rodzinne, materiały naukowe… lub po prostu gry. Jeśli nie chcesz stracić tych informacji, warto, abyś zadbał o profilaktykę (regularny przegląd sprzętu komputerowego) lub naprawę uszkodzonych komponentów.