Menu

Kiedy oddać laptop do naprawy?

Laptop jest idealnym narzędziem do pracy, ale także sprawdzi się jako centrum rozrywki dla każdej osoby szukającej mobilnego rozwiązania.

Niestety bez względu na to jak drogi był laptop i jakie podzespoły posiada, każde urządzenie tego typu może ulec awarii. Wtedy niezbędna może okazać się pomoc profesjonalnego serwisu komputerowego.

Koszty oraz stopień zaawansowania napraw zależy od tego co uległo awarii, oraz jaki jest poziom uszkodzeń. Laptop może ulec uszkodzeniom mechanicznym poprzez niewłaściwe użytkowanie lub różnego rodzaju wypadki, a także uszkodzeniom, na które nie ma wpływu jego użytkownik, a które często spowodowane są przez zużycie sprzętu lub awarie.

Uszkodzenia mechaniczne

W przypadku upuszczenia laptopa, przygniecenia go ciężkim przedmiotem, uderzenia lub zamknięcia pokrywy w sytuacji gdy na klawiaturze leży jakiś przedmiot, dochodzi do uszkodzenia mechanicznego, które często może być przyczyną nie tylko zewnętrznego uszkodzenia laptopa np. jego obudowy, ale także wewnętrznych uszkodzeń najdelikatniejszych podzespołów.

W przypadku pęknięcia i zniszczenia obudowy laptopa, klawiatury czy innych tego typu elementów naprawa polega na wymianie uszkodzonej części na nową. Gorszą sytuacją jest zalanie laptopa jakimś płynem np. wodą, kawą czy innym napojem. W takiej sytuacji poziom napraw zależy jest od tego czy zalane zostało także wnętrze laptopa, czy nie.

W wyniku uszkodzeń mechanicznych zniszczeniu może ulec także matryca laptopa. Jest to dość delikatny element, który można bardzo łatwo zepsuć nawet przy delikatnym uderzeniu. Uszkodzoną matrycę wymienia się na nowy egzemplarz. Uszkodzeniu mogą ulec także różnego rodzaju gniazda w laptopie takie jak gniazdo zasilania, USB, słuchawkowe, sieciowe i inne. Najczęściej jest to spowodowane szarpnięciem za kabel.

Przegrzewanie się laptopa

Jest to dość częsta awaria, która nienaprawiona w porę może prowadzić do poważniejszych uszkodzeń innych podzespołów laptopa. Objawami tego typu usterki jest nie tylko odczuwalna wyższa temperatura laptopa, ale także znaczne spowolnienie działania systemu, a czasami nawet jego zawieszanie się lub resetowanie.

Przyczyną przegrzewania się laptopa może być niewłaściwe użytkowanie np. blokowanie otworów wentylacyjnych laptopa, ale także mocno zakurzone wentylatory lub ich awaria. W takich sytuacjach najczęściej pomaga wyczyszczenie sekcji chłodzenia w laptopie lub wymiana niedziałających części.

Uszkodzenie lub zużycie baterii

W sytuacji, gdy laptop wytrzymuje bardzo krótko na baterii lub wyłącza się od razu po odłączeniu przewodu zasilania, może to świadczyć o uszkodzeniu lub zużyciu baterii w laptopie. W takiej sytuacji najczęściej wystarczy wymienić baterię na nową. Czasami przyczyną takich objawów może być także uszkodzony zasilacz.

dbanie o laptop

Problemy z systemem operacyjnym

Awarii może ulec także oprogramowanie zainstalowane na laptopie, a szczególnie jego system operacyjny. Może być to spowodowane niewłaściwą instalacją nowej aktualizacji systemu lub np. wirusami. Objawami problemów z systemem może być jego bardzo wolna praca, zawieszanie się lub resetowanie, a także pojawiający się regularnie blue screen.

W przypadku gdy przyczyną są wirusy, najczęściej wystarczy przeskanować komputer przy użyciu profesjonalnego oprogramowania antywirusowego i usunąć niebezpieczne pliki. W innych przypadkach niezbędna może okazać się reinstalacja systemu. W takiej sytuacji warto pamiętać o zrobieniu kopii zapasowej ważnych plików osobistych, chyba że znajdują się one na innej partycji niż system, wtedy nie zostaną one usunięte.

Awaria dysku

Dysk twardy może ulec awarii w wyniku różnego rodzaju błędów, ale także w wyniku uszkodzeń mechanicznych np. przez upadek laptopa z wysokości. Problemy z dyskiem objawiają się najczęściej problemami z działaniem systemu operacyjnego lub utratą danych na dysku. W niektórych przypadkach możliwe jest odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku w serwisie laptopów, jednak często jest to dość kosztowny proces.

Laptop nie chce się włączyć

Przyczyn braku reakcji na przycisk zasilania laptopa, może być naprawdę wiele. Mogą to być uszkodzenia sektora rozruchowego, rejestru systemu, czy także fizyczne uszkodzenia dysku twardego, pamięci RAM i innych ważnych podzespołów. W przypadku gdy laptop się włącza i zaczyna się ładować system, ale nie dochodzi to do skutku, to przyczyną jest najpewniej uszkodzenie plików rozruchowych systemu. W takiej sytuacji pomaga reinstalacja systemu.