Menu

Kabina dźwiękochłonna – ograniczenie emisji hałasu

Praca w głośnych warunkach może mieć bardzo wiele negatywnych konsekwencji. Niepożądane dźwięki, do których nie zostały przystosowane nasze uszy, mogą wywoływać problemy zdrowotne.

Uciążliwy hałas może uprzykrzyć nam życie, podnieść poziom stresu i uniemożliwić nam efektywną pracę czy naukę. Zwłaszcza w firmach, gdzie panuje wysokie natężenie dźwięków należy pomyśleć o zniszczeniu hałasu u jego źródła. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest kabina dźwiękochłonna.

Dlaczego wyciszanie otoczenia jest istotne?

Nasze uszy mogą przyjmować pewien zakres dźwięków bez uszkodzenia. Odgłosy wytwarzane przez przemysł, młoty pneumatyczne, klaksony czy maszyny, są często dla nas zbyt głośne. Stała ekspozycja na coś takiego może w łatwy sposób spowodować uszkodzenie naszych bębenków usznych i utratę słuchu. Zmniejsza to również naszą wrażliwość na dźwięki.

wyciszanie pomieszczeń

Nadmierne zanieczyszczenie hałasem w miejscach pracy, takich jak biura, place budowy, bary, a nawet w naszych domach, może wpływać na zdrowie psychiczne. Badania pokazują, że występowanie agresywnego zachowania, zaburzenia snu, ciągły stres, zmęczenie i nadciśnienie mogą być powiązane z nadmiernym poziomem hałasu.

Te z kolei mogą powodować poważniejsze i przewlekłe problemy zdrowotne w późniejszym życiu.

Badania sugerują, że hałas o wysokiej intensywności powoduje wysokie ciśnienie krwi i zwiększa szybkość bicia serca, ponieważ zakłóca normalny przepływ krwi. Doprowadzenie ich do rozsądnego poziomu zależy od naszego zrozumienia zanieczyszczenia hałasem i tego, jak sobie z nim radzimy.

Wysoki poziom hałasu w decybelach może powodować problemy i uniemożliwiać dwóm osobom swobodną komunikację. Może to prowadzić do nieporozumień i utrudniać zrozumienie drugiej osoby. Ciągły, ostry hałas może spowodować silny ból głowy i zakłócić równowagę emocjonalną.

Czym jest kabina dźwiękochłonna?

Kabina dźwiękochłonna to pomieszczenie, które możemy zbudować w zakładzie pracy lub środowisku ogólnym. Umożliwia ona zminimalizowanie zagrożenia zanieczyszczenia hałasem. Jeżeli w naszym zakładzie pracy znajdują się maszyny będące źródłem intensywnych, uciążliwych dźwięków to będzie dla nas idealne rozwiązanie.

Powinniśmy pamiętać, że normy hałasu są regulowane przez przepisy prawa polskiego i dyrektywy Unii Europejskiej. Jeżeli więc mamy problem z spełnieniem standardów Państwowej Inspekcji pracy ze względu na nadmierny hałas w naszym przedsiębiorstwie to właśnie kabina dźwiękochłonna go rozwiąże.

Co może, a czego nie, kabina dźwiękochłonna?

izolacje akustyczne

W zależności od naszego celu i źródeł hałasu możemy chcieć zastosować kompletnie inne materiały i rozwiązania. Przede wszystkim pamiętajmy, że izolacja akustyczna sprawia, że pokój jest cichszy ponieważ blokuje hałas z zewnątrz. Natomiast rozwiązania dźwiękochłonne pochłaniają nadmiar dźwięku wewnątrz. Z tego powodu bardzo często stosuje się je  w studiach nagrań.

Najlepiej jest zastosować połączenie obydwu tych rozwiązań.

Jeżeli dane miejsce jest dobrze wyciszone to dźwięki zewnętrzne pozostają na zewnątrz i nie dostają się do środka, a to co dzieje się wewnątrz nie wydostaje się poza dane pomieszczenie i nikomu nie przeszkadza, jak podają specjaliści z firmy Longar.

Jak zbudowane są kabiny dźwiękochłonne?

To jak zbudowana jest kabina dźwiękochłonna zazwyczaj zależy od naszych potrzeb. Kiedy udamy się do specjalistów to zaczną oni od opracowania kompleksowego projektu. Przede wszystkim muszą zacząć od kształtu obudowy, który w każdym przypadku może by zupełnie inny. Trzeba go dostosować do rozmiaru maszyny czy przestrzeni, którą chcemy wyciszyć, lokalizacji i warunków eksploatacyjnych.

Zazwyczaj kabiny dźwiękochłonne budowane są z kasetonów z blachy stalowej, które są wypełnione materiałem dźwiękochłonnym. Jednak nie są to jedyne elementy całej konstrukcji. Obudowa akustyczna często musi być wyposażona w instalację oświetleniową, układ wentylacji lub klimatyzacji. Tylko to może zagwarantować nam optymalne funkcjonowanie danej maszyny.

Gdzie stosuje się kabiny dźwiękochłonne?

Kabiny dźwiękochłonne szeroko stosuje się w przemyśle. W wszelkiego rodzaju zakładach pracy, fabrykach, przedsiębiorstwach produkcyjnych i halach pracuje bardzo wiele głośnych maszyn. Emitują bardzo poważne zanieczyszczenie hałasem i muszą zostać wyciszone, aby spełnić warunki Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.