Menu

Jakie są rodzaje opasek samozaciskowych i do czego się je stosuje?

Opaski samozaciskowe to bardzo wytrzymały produkt, który ma niezwykle szerokie zastosowanie w przemyśle, budownictwie oraz w wielu, wielu innych branżach.

Opaski samozaciskowe występują w naprawdę wielu różnych rozmiarach oraz mogą mieć wiele różnych typów, które mają odmienne cechy oraz zastosowanie. Jakie są rodzaje opasek samozaciskowych i gdzie się je stosuje najczęściej?

Z czego mogą być wykonane i gdzie najlepiej się sprawdzają? Dowiedz się więcej na temat tych wyjątkowych produktów i przekonaj się, że w wielu branżach opaski samozaciskowe są naprawdę niezastąpione.

Różne rodzaje przeznaczone do różnych zadań specjalnych

Opaski zaciskowe mogą mieć różne zastosowanie i w zależności od tego, należy zdecydować się na różne typy tych produktów. Wśród nich warto wyróżnić opaski samozaciskowe, które charakteryzują się niezwykle prostym montażem oraz dużą uniwersalnością.

łączenie kabliOpaski samozaciskowe automatycznie dopasowują się do przedmiotu, na którym są montowane i zapewniają równomierny ucisk na całym swoim obwodzie, co jest niezwykle istotne, ponieważ w przeciwnym wypadku mogłoby dojść do uszkodzenia przewodów lub innych materiałów. Mocowanie węży, przewodów oraz kabli i wielu innych materiałów z wykorzystaniem opaski samozaciskowej będzie trwałe oraz w stu procentach bezpieczne przez naprawdę długie lata. 

Wśród dostępnych typów opasek samozaciskowych znajdują się między innymi obejmy zaciskowe z jednym uchem, które doskonale sprawdzają się do połączeń gumy zarówno miękkiej, jak i twardej, a także tworzy sztucznych. Obejmy zaciskowe z dwoma uszami sprawdzają się z kolei w przypadku połączeń różnego rodzaju węży, a obejmy zaciskowe z pierścieniem nadają się na przykład do łączenia rur.

Bardzo popularne są również obejmy zaciskowe typu clip, czyli zatrzaskowe modele, które znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu ciężkiego i lekkiego. Producenci opasek samozaciskowych w swoich ofertach posiadają także modele mini w różnych wersjach, które sprawdzają się w przypadku łączenia cienkich przewodów lub rur.

rury

Prosty montaż, wysoka wytrzymałość oraz szeroki wybór

Duży wybór rodzajów opasek samozaciskowych jest niezaprzeczalnym atutem tego typu produktu. Dzięki temu bez najmniejszego problemu można wybrać typ opaski, który będzie idealnie dopasowany do konkretnego przypadku, w którym będzie ona dostępna. Opaski samozaciskowe równomiernie rozkładają nacisk wokół obszaru ich zastosowania – dzięki temu nie trzeba omawiać się o zbyt duży nacisk w jednym miejscu i potencjalne uszkodzenia materiału. Dużą zaletą tego typu produktów jest prosty montaż.

Do tego procesu najczęściej niezbędne jest użycie szczypiec, jednak żadne inne specjalistyczne narzędzia nie są potrzebne. To produkt bardzo prosty, o nieskomplikowanej budowie, dzięki czemu montaż opaski samozaciskowej nie wymaga żadnej profesjonalnej wiedzy oraz doświadczenia. Po umiejscowieniu opaski za pomocą szczypiec w odpowiednim miejscu – wystarczy zwolnić uścisk szczypiec, a opaska sama dopasuje się do elementu i odpowiednio zaciśnie.

zacisk

Dobrze dopasowana opaska samozaciskowa może mieć bardzo różnorodne zastosowanie. Tego typu produkty doskonale sprawdzają się w przypadku mocowania lub łączenia elementów o zmiennych właściwościach, na przykład o zmiennej temperaturze cieczy wewnątrz przewodów, zmiennym ciśnieniu cieczy wewnątrz, a także o zmiennej intensywności przepływu.

Opaski samozaciskowe doskonale dopasowują się do takich warunków i skutecznie spełniają swoją funkcję. Uniwersalność oraz bardzo wygodny i prosty montaż, a także szeroki wybór różnych typów opasek samozaciskowych sprawiają, że jest to produkt niezwykle szeroko wykorzystywany w naprawdę wielu branża.