Jaki jest koszt wymiany instalacji fotowoltaicznej
Fotowoltaiczne panele słoneczne stanowią doskonałą inwestycję ze względu na swoją długą żywotność. To właśnie długotrwałe funkcjonowanie jest jedną z najbardziej wyróżniających je cech, biorąc pod uwagę, że muszą one znajdować się na zewnątrz, wytrzymując długie okresy wysokich, a następnie niskich temperatur oraz są narażone na inne czynniki atmosferyczne takie jak deszcz, śnieg i grad.
Utrzymanie i konserwacja
Czy to na dachu domu, czy firmy, panele słoneczne są zawsze narażone na działanie żywiołów, promieniowania słonecznego, wiatru i zmian pogodowych, które stopniowo niszczą panel.
Planowana konserwacja paneli nie jest konieczna, chyba że pojawi się problem spowodowany zmianą w instalacji elektrycznej domu lub firmy.
Czyszczenie jest konieczne tylko w przypadku gromadzenia się brudu lub zanieczyszczeń, w zależności od lokalizacji i miejsca montażu paneli. Jeśli w pobliżu instalacji słonecznej znajdują się drzewa, należy bezwzględnie przyciąć gałęzie, które mogą ją zacieniać, aby uniknąć zmniejszenia produkcji światła oraz potencjalnych uszkodzeń podczas wichury czy burzy.
Jak często należy wymieniać instalację fotowoltaiczną?
Panele słoneczne słyną ze swojej niezawodności oraz trwałości, niemniej jednak, z upływem lat, jak każde inne urządzenia, zużywają się i coraz bardziej tracą na swojej wydajności. Tak naprawdę, przy dobrym użytkowaniu i konserwacji instalacji może ona służyć nawet 40 czy 50 lat, a zazwyczaj gwarantowany okres działania paneli to 25 lat. Po tym czasie wydajność spada tylko o ok. 10%, co sprawia, że inwestycja ta nadal jest bardzo opłacalna.
Oznacza to, że nad wymianą paneli możemy zacząć myśleć najwcześniej po upływie 25 lat od jej montażu. Inną jest natomiast żywotność falownika, który to można wymienić już po 15 latach.
Czy możliwa jest wymiana pojedynczego panelu?
Chociaż panele słoneczne są niemalże pewną inwestycją na lata, bardzo rzadko, zazwyczaj przy panelach niskiej klasy, zdarza się, że np. jeden z paneli ulega awarii i nie wytwarza energii. Z reguły nie jest wtedy możliwa wymiana pojedynczego panelu, lecz całego modułu, a nawet niekiedy wymiana całej instalacji.
Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej nie kierujmy się ceną, lecz jakością. Atrakcyjna, zbyt niska cena instalacji fotowoltaicznej może się wiązać z nieustannym dokładaniem do inwestycji. Warto wiedzieć, że rozróżniamy trzy klasy ogniw fotowoltaicznych, które połączone ze sobą tworzą moduły. Są to:
– ogniwa bez wad (A)
– ogniwa z drobnymi skazami (B)
– ogniwa z licznymi skazami (C)
Oczywiście im wyższa klasa, tym wyższa jakość moc modułu fotowoltaicznego oraz wyższa moc instalacji, natomiast moduły niższej klasy, których uszkodzenia są widoczne już gołym okiem, będą tymi najtańszymi na rynku. O niskiej jakości urządzeniach świadczą również słabej jakości luty, a także niedolutowane końcówki ścieżek.
Dobra inwestycja na lata
Panele fotowoltaiczne wysokiej klasy to inwestycja przyszłościowa, która gwarantuje, że przez kolejne dekady nie będziemy musieli sięgać do kieszeni po to, by pokryć koszty naprawy ewentualnych usterek. Pozostaje więc tylko cieszyć się z oszczędności na rachunku oraz z naszego osobistego wkładu w przyczynianie się do ochrony planety Ziemi.
Fotowoltaika we Wrocławiu cieszy się dużą popularnością zarówno wśród inwestorów prywatnych, jak i wśród firm. Wybierzmy panele fotowoltaiczne wysokiej klasy i cieszmy się energią słoneczną.