Jak zostać hydraulikiem?
Z usług hydraulicznych korzystają dziennie miliony osób na całym świecie – odkąd pojawiła się sieć wodno-kanalizacyjna, zawód hydraulika stał się nieoceniony. Większość awarii oraz działań, jak np. udrażnianie rur, wymaga specjalistyczne wiedzy oraz kompetencji, które szybko pozwolą na uporanie się z każdym problemem. Nic więc dziwnego, że w naszym kraju zapotrzebowanie na hydraulików cały czas rośnie, a płace doświadczonych fachowców często kilkukrotnie przewyższają zarobki osób na stanowiskach kierowniczych. Od wielu lat szkoły zawodowe o profilu hydraulicznym cieszą się dużym zainteresowaniem młodych osób. W związku z tym, postaramy się przybliżyć informacje związane z tym, jak zostać hydraulikiem i jakie kompetencje wymagane są w tym zawodzie.
Kim jest hydraulik?
Zawód ten związany jest z serwisowaniem instalacji hydraulicznych, czyli ich montażem, naprawą oraz konserwacją. Możemy wyróżnić trzy podstawowe płaszczyzny, na bazie których świadczone są usługi hydrauliczne: instalacje kanalizacyjne, instalacje hydrauliczne oraz instalacje grzewcze. W ramach swojej działalności, hydraulik oferuje m.in. czyszczenie kanalizacji oraz montaż filtrów wodnych.
Cechy dobrego hydraulika
Na początku warto wspomnieć, że hydraulik podczas swojej pracy ma styczność z różnymi osobami, więc powinien umieć dostosować się do panujących warunków oraz wykazywać się komunikatywnością. Jest to niezbędne, ponieważ pozwala na dobre zrozumienie oczekiwać klienta oraz szczegółów związanych zamówioną przez niego usługą. Ważne jest, aby hydraulik słuchał klienta i potrafił profesjonalnie, ale również zrozumiale, odpowiedzieć na jego pytania. Osoby korzystający z usług hydraulicznych często potrzebują porady w zakresie realizowanych czynności, więc zawodowy hydraulik powinien nie tylko realizować powierzone mu zadania, ale również udzielać informacji i dzielić się posiadaną wiedzą.
Warto również pamiętać o nieregularnych godzinach pracy, które nie każdej osobie będą pasowały – hydraulik może zostać wezwany do zażegnania awarii o 3 w nocy i nawet wtedy nie powinien odmawiać pomocy. Pamiętajmy, że wieści i opinie bardzo szybko się rozchodzą, a fachowiec odmawiający zlecenia jest źle postrzegany w oczach potencjalnych klientów.
Droga do zostania hydraulikiem
Prace wodno-kanalizacyjne wymagają posiadania wiedzy oraz kompetencji – zostanie hydraulikiem nie jest więc rzeczą prostą. Najprostszą drogą do pozyskania odpowiednich umiejętności jest ukończenie szkoły zawodowej o profilu hydraulicznym. Jest to rozwiązanie najprostsze, a zarazem najskuteczniejsze, ponieważ przez 4 lata edukacji przekazywane są wszelkie niezbędne informacje. Można również udać się do technikum, ale w tym przypadku przekazywane są wyłącznie podstawowe informacje z zakresu hydrauliki. Prywatne firmy proponują również specjalistyczne szkolenia dla osób pragnących zostać hydraulikami, które zakończone są uzyskaniem stosowanych zaświadczeń o ukończeniu kursu. Takie szkolenia pozwalają na uzyskanie kompletnej wiedzy, ale są one płatne i nie każdy może sobie na nie pozwolić.