Menu

Jak przygotować się do audytu fotowoltaicznego?

Korzystanie ze źródeł energii odnawialnej w ostatnich latach zyskuje coraz to większą popularność.

Wiele osób w całej Polsce decyduje się na inwestycję w różnego rodzaju instalacje pozwalające na pozyskiwanie energii w sposób ekologiczny z naturalnych źródeł. Niewątpliwym liderem wśród tego typu rozwiązań jest fotowoltaika, czyli instalacja pozwalająca na produkcję energii elektrycznej na własny użytek z promieniowania słonecznego. Rozwiązanie to jest aktualnie bardzo popularne, a to za sprawą coraz niższych kosztów tego typu inwestycji oraz programów, które oferują całkiem spore dofinansowania.

Jednak, aby instalacja fotowoltaiczna działała w pełni sprawnie i była opłacalna, trzeba spełnić kilka warunków dotyczących m.in. miejsca oraz sposobu montażu paneli fotowoltaicznych, doboru mocy instalacji do zapotrzebowania domu i wielu innych czynników, które mają wpływ na jej działanie. Jest to dość skomplikowane zadanie, dlatego warto skorzystać w tym celu z usług profesjonalnych firm, które przeprowadzają audyty fotowoltaiczne, mające na celu ustalanie opłacalności inwestycji w danym miejscu, jej koszów, miejsca montażu i wszelkich ważnych czynników mających wpływ na jej działanie.

Czym jest audyt fotowoltaiczny?

Przed zakupem i montażem instalacji fotowoltaicznej bardzo ważnym etapem poprzedzającym te czynności jest przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego przez wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie. Audyt fotowoltaiczny polega na analizie warunków montażowych w danym miejscu (kąta nachylenia dachu, kierunku dachu, zacienienia, konstrukcji dachu oraz materiałów, z jakich jest on zbudowany), określeniu zapotrzebowania domu na energię elektryczną, na podstawie którego określana jest wymagana moc instalacji i wiele innych parametrów i czynników, które są niezbędne do uzyskania wymaganych informacji, potrzebnych do stworzenia projektu instalacji fotowoltaicznej.

W sytuacji, gdy dach nie zapewnia odpowiednich warunków do montażu paneli fotowoltaicznych, panele montowane są na gruncie przy użyciu specjalnej konstrukcji stworzonej w tym celu. Specjalista podczas przeprowadzania audytu doradzi także, które rozwiązanie będzie lepsze, czy montaż na dachu, czy na gruncie. Podczas audytu wszelkie informacje uzyskiwane są na podstawie oględzin miejsca montażu oraz wywiadu z inwestorem. Dzięki ustalonym podczas audytu informacjom dotyczącym mocy instalacji, czy też szczegółów montażowych, specjalista może dokonać wyceny instalacji wraz z montażem.

Natomiast posiadając informację o zapotrzebowaniu domu na energię elektryczną, specjalista może stworzyć symulację oszczędności w ciągu następnych lat. Symulacja ta powinna dostarczyć informacji na temat tego, ile prądu wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna oraz po jakim czasie koszty jej zakupu i montażu się zwrócą. Po zebraniu wszelkich niezbędnych informacji podczas audytu oraz uzgodnieniu szczegółów inwestycji tworzony jest dokładny projekt instalacji fotowoltaicznej.

panele słoneczne

Dlaczego audyt fotowoltaiczny jest tak ważny?

Fotowoltaika jest bardzo wydajnym i opłacalnym sposobem pozyskiwania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, ale tylko w przypadku, gdy jej miejsce, sposób montażu oraz moc zostaną dobrane w prawidłowy sposób. Robiąc to samodzielnie bez wymaganej wiedzy, umiejętności i doświadczenia, jest to bardzo trudne i często prowadzi do tego, że instalacja nie działa w pełni wydanie.

Dlatego też znakomitym rozwiązaniem są audyty fotowoltaiczne, dzięki którym można uzyskać wszelkie wymagane informacje, które przyczynią się do stworzenia wydajnej i opłacalnej instalacji fotowoltaicznej. Istnieje wiele zmiennych czynników, które mają ogromny wpływ na działanie paneli fotowoltaicznych. Może to być np. zacienienie ich powierzchni. Należy pamiętać, że słońce podczas roku w znaczny sposób zmienia swoje położenie, a to może spowodować, że panele fotowoltaiczne zamontowane w złym miejscu, przez część roku nie będą dostawać wystarczającej ilości promieniowania słonecznego, przez co ich wydajność mocno spadnie.

Podczas audytu ten i wiele innych czynników są brane pod uwagę i szczegółowo analizowane po to, aby zaoferować inwestorowi jak najlepsze rozwiązania w jego przypadku, dające gwarancję opłacalność i wysokiej wydajności instalacji fotowoltaicznej.

Osoby, które interesuje fotowoltaika w woj. Dolnośląskim, przed podjęciem decyzji o inwestycji powinny skorzystać z audytu fotowoltaicznego, który dostarczy im informacji czy w ich lokalizacji taka inwestycja jest opłacalna, jakie rozwiązania zastosować, aby osiągnąć jak najwyższą wydajność instalacji oraz po jakim czasie jej koszty się zwrócą.