Jak działa Internet bezprzewodowy i dlaczego warto go mieć?
Ciężko sobie wyobrazić dzisiejsze, codzienne funkcjonowanie bez możliwości połączenia internetowego. W ten sposób dokonuje się zakupów, korzysta z telewizji cyfrowej, gier sieciowych, w końcu jest podstawowym przekaźnikiem i źródłem wiadomości, pochodzących z całego świata. Stał się na tyle powszechny, że jest dostępny niemalże w każdym miejscu, często oferowany w ramach bezpłatnej usługi Hot Spot w każdym dużym mieście. W taki sposób wykorzystuje się najbardziej popularną sieć bezprzewodową Wi-Fi.
Od miedzianego przewodu do fal radiowych
Historia bezprzewodowego Internetu jest jeszcze dość krótka, ponieważ sięga około pięćdziesięciu lat wstecz. W latach siedemdziesiątych, na uczelni hawajskiej grupa naukowców, zafascynowanych nowymi możliwości telekomunikacyjnymi, stworzyła pierwszy prototyp sieci, która nie potrzebowała bezpośredniego połączenia kablami.
Dynamicznie rozwijający się dział nauki, zajmujący się wykorzystaniem fal elektromagnetycznych w komunikacji, sprzyjał wprowadzeniu lepszego, wygodniejszego i szybszego sposobu łączenia dwóch urządzeń, w celu przesyłania danych między sobą.
W polskich domach, w latach dziewięćdziesiątych, korzystanie z Internetu w dużym uproszczeniu polegało na podłączeniu stacjonarnego komputera za pomocą miedzianego kabla do gniazdka telefonicznego. W tym samym czasie powstawały międzynarodowe standardy, określające zakres częstotliwości fal radiowych, które będą wykorzystywane do komunikacji sieciowej „bezkablowej”.
W ten sposób powołano specjalną organizację, która zaczęła testować bezprzewodowe sieci komputerowe i mierzyć zakres promieniowana, aby uzyskać jak najlepsze i najbezpieczniejsze połączenie między konkretnymi urządzeniami. Popularnie stosowane dziś protokoły IEEE 802.11 odpowiadają za pracę modemów, routerów, kart sieciowych, które odbierają konkretny zakres fal radiowych, znane dziś pod nazwą Wi-Fi.
Warunki korzystania z sieci bezprzewodowej
Jeżeli rozważa się poprowadzenie połączenia internetowego na użytek domowy, warto zainwestować w Wi-Fi. Zaletami jest brak dodatkowego okablowania i możliwość podłączenia nawet kilku urządzeń pod jeden punkt dostępu, czyli tak zwany router. W przypadku laptopa, smartfona, innych gadżetów elektronicznych, wykorzystujących sieć online w domu, taka technologia sprawdza się idealnie. Działanie fal radiowych polega na ich rozchodzeniu się w przestrzeni, dlatego odległość odbiornika od źródła sygnału jest bardzo istotna.
Warunkiem, aby sieć bezprzewodowa działała niezawodnie w danym gospodarstwie domowym, jest albo posiadanie anteny, w celu wzmocnienia sygnału lub bezpośrednie połączenie routera do istniejącej już sieci przewodowej. W dużych aglomeracjach niemal każde osiedle mieszkaniowe posiada poprowadzone przewody teleinformatyczne, czy to za pomocą kabli koncentrycznych czy światłowodu, wówczas instalacja anteny nie jest potrzebna.
Wystarczy podłączyć router do istniejącej sieci, w ten sposób uzyska się swoją własną wewnętrzną bezprzewodową sieć, która się będzie łączyć z międzynarodowym Internetem. W ten sposób działają standardowe, wewnętrzne sieci firmowe.
Komfortowy dostęp do sieci
Montaż Wi-Fi wbrew pozorom jest bardzo prosty, mało kosztowny i co najważniejsze bezpieczny w codziennym użytkowaniu. Istnieją obawy, że działająca w ten sposób sieć stwarza niezdrową dla człowieka częstotliwość fal elektromagnetycznych. Idąc tym tropem, należało by zrezygnować ze smartfonów, które opierają się na sieci GSM, również wykorzystujących fale radiowe oraz wielu innych urządzeń. Standardy dla używanych częstotliwości są bardzo rygorystyczne i systematycznie kontrolowane, dlatego nie istnieje żadne potencjalne niebezpieczeństwo.
Nawet jeśli się samemu nie zdecyduje na montaż Wi-Fi istnieje ogromna szansa, że znajdzie się w polu oddziaływania kilkunastu innych, domowych sieci bezprzewodowych. Internet bezprzewodowy nie wymaga dodatkowego wiercenia i ciągnięcia kabli, a pozwala na wygodne i komfortowe użytkowanie, przebywając w każdym miejscu swojego domu.