Menu

Hutnictwo i obróbka metalu

Podobnie jak w każdej innej gałęzi przemysłu, również w hutnictwie wykorzystuje się specjalistyczne maszyny i narzędzia. Prawdopobonnie współcześnie trudno byłoby sobie wyobrazić nie tylko tę branżę, ale każdą inną bez użytkowania i stosowania nowoczesnych, coraz bezpieczniejszych technologii, pozwalających na o wiele szybsze i sprawniejsze otrzymywanie surowców.

Hutnictwo to dziedzina przemysłu, zajmująca się wszelkiego rodzaju specyficznymi procesami, prowadzącymi do otrzymywania czystych metali z ich rud oraz pokrewnych surowców składowych. Huty nie dość, że „wytwarzają” rozmaite związki i metale, zajmują się dodatkowo specjalistyczną obróbka plastyczną tychże materiałów. Dlatego też tak niezbędnymi są w tej branży profesjonalne maszyny, które wykonują pracę za ludzi, dla ludzi oraz wspólnie z ludźmi, czyniąc ją łatwiejszą i znacznie szybszą.

Najpopularniejszymi, stosowanymi od wielu lat maszynami i urządzeniami, wykorzystywanymi w przemyśle hutniczym są niewątpliwie wszelkiej maści obrabiarki, wśród których znaleźć można takie specjalne narzędzia jak na przykład:
– różnego rodzaju piły taśmowe,
– specjalne tokarki,
– przecinarki taśmowe,
– mocne i niezwykle ostre nożyce gilotynowe,
– wiertarki i wiertarko-frezarki,
– zaginarki do metali,
– specjalistyczne narzędzia trzpieniowe, takie jak pogłębiacze, rozwiertaki czy obrotowe pilniki,
– rozliczne rodzaje szlifierek,
– frezarki do metalu,
– narzędzia z węglików spiekanych,
– solidne i ciężkie prasy, na przykład krawędziowe.

Jednakże przemysł hutniczy zajmujący się produkowaniem i obróbką metali, takich jak cynk, aluminium, miedź i ołów, wykorzystuje także specjalne narzędzia skrawające, przystosowane do pracy z twardymi i opornymi na mechaniczne interwencje materiałami.

Ważnymi elementami wyposażenia hutniczych maszyn do obróbki metali są bez wątpienia mocne, solidne wiertła, które muszą przecież znosić opory twardych metali. Wykonywane z najlepszych, profesjonalnych materiałów i surowców mają zapewnić maszynom sprawne funkcjonowanie oraz komfort i łatwość pracy robotnikom.

Oprócz narzędzi i maszyn w hutach wykorzystuje się także specjalne pojazdy, którymi transportuje się gotowe już materiały do hal magazynowych lub przywozi półprodukty w celu dalszej obróbki. Wózki widłowe i innego rodzaju maszyny transportujące okazują się niezawodnymi pomocnikami podczas przenoszenia ciężkich materiałów w przestronnych, ogromnych halach produkcyjnych.

Źródło zdjęcia: wikimedia.org