Menu

Filtr do obiektywu – jak wybrać ten odpowiedni?

Decydując się na zakup i zastosowanie filtrów do obiektywów możemy odkryć na nowo przyjemność jaką daje nam fotografia. Dzięki filtrom możemy eksperymentować z kolorem czy świtałem uzyskując interesujące efekty, które wcześniej były poza zasięgiem. Jak wybrać filtr do obiektywu aby mógł nam posłużyć przez długi czas?

Jakie są podstawowe rodzaje filtrów?

Jednym z najbardziej podstawowych filtrów do obiektywu jest filtr ochronny. Gwarantuje on maksymalne zabezpieczenie przed kurzem, pyłem czy uszkodzeniami mechanicznymi. Nie daje on żadnych efektów, które wpływałyby na wygląd zdjęcia. Kolejnym popularnym filtrem jest filtr UV. Zatrzymuje on promieniowanie UV, co świetnie sprawdzą się podczas wykonywania zdjęć na wysokościach np. w górach oraz podczas sesji wykonywanych nad morzem. Dzięki filtrowi UV nawet w niesprzyjających warunkach jesteśmy w stanie uzyskać świetnej jakości zdjęcie, które nie będzie miało rozmytych kolorów czy słabego kontrastu. Często wybierany jest również filtr Skylight, który zazwyczaj stosuje się przy wykonywaniu zdjęć krajobrazów. Dzięki niemu pozbędziemy się zakłamania kolorów, które często są widoczne zwłaszcza przy zdjęciach robionych na mocnym słońcu.

Filtry szare i polaryzacyjne

Filtry szare w dużej mierze ograniczają ilość światła wpadającego do obiektywu. Dzięki nim możliwe jest zachowanie dobrego kontrastu i nasycania kolorów zwłaszcza podczas wykonywania zdjęć w słoneczne dni. W zależności od dobranego filtra szarego możemy uzyskać różny stopień przepuszczanego światła. Do najczęściej stosowanych zalicza się filtr szary ND 0.3 o przepuszczalności światła 63 oraz filtr ND 0.6 o przepuszczalności światła 25%. Popularne są również filtry polaryzacyjne, dzięki którym skutecznie eliminowane są refleksy świetlne. Filtry te możemy podzielić na liniowe i kołowe. Pierwsze z nich polaryzują światło padające tylko z jednego kierunku, filtry polaryzacyjne kołowe polaryzują światło padające ze wszystkich stron. Filtry te często stosuje się fotografując elementy szklane, wodę, śnieg lub wykonując zdjęcia podwodne.

 

Filtry do obiektywu są używane zarówno przez zawodowców jak i amatorów.

Filtry kolorowe

Filtry kolorowe jak wskazuje ich nazwa pozwalają uzyskać ciekawy efekt w postaci rozjaśnienia czy ocieplenia fotografii. W zależności od koloru filtra efekt ten będzie się różnił. Przykładowo czerwony filtr do obiektywu podkreśla fakturę oraz kontrast, więc dobrze sprawdzi się podczas fotografowania architektury. Filtr niebieski przyciemnia czerwony i pomarańczowy kolor dlatego stasuje się go przy zdjęciach w sztucznym światle. Decydując się na zakup filtru kolorowego do wyboru mamy wiele opcji. Istnieje wiele rodzajów filtrów do obiektywów jakie są dostępne w specjalistycznych sklepach. Przed dokonaniem zakupu koniecznie zastanówmy się w jakich warunkach najczęściej wykonujemy zdjęcia i jakie dokładnie efekty pragniemy uzyskać. Dzięki temu wybór odpowiedniego filtra z tysięcy dostępnych będzie znacznie łatwiejszy.