Menu

Ekologiczne ogrzewanie dla Twojego domu – kotły na ekogroszek 5 klasy

Aktualnie na rynku kotłów dostępne są wyłącznie modele 5. klasy, co oznacza, że możemy wybierać jedynie spośród modeli spełniających najbardziej rygorystyczne założenia dotyczące emisji spalin. W poniższym tekście wskazujemy najważniejsze plusy i minusy kotłów na ekogroszek. Jakie są zatem kluczowe kwestie podczas doboru pieca? Sprawdźmy!

Kotły na ekogroszek 5. klasy – dlaczego warto je wybrać?

Zgodnie ze znowelizowaną normą PN EN 303-5, 5. klasa kotłów grzewczych stanowi obecnie najlepszą klasę pieców, która jako jedyna jest w stanie sprostać restrykcyjnym wymogom emisji spalin, jakie nakłada na nasz kraj Unia Europejska. Warto stawiać na tę klasę pieca, jako kwalifikuje się ona do uzyskania dotacji rządowych np. w ramach programu Czyste Powietrze. 

Jakie są inne najważniejsze plusy w przypadku kotła na ekogroszek 5. klasy?

  • Eksploatacja kotła jest praktycznie bezobsługowa – możesz zapomnieć o konieczności zaglądania do pieca kilka razy w ciągu dnia. Opał spala się nawet od 5 do 7 dni. Co tyle czasu należy wyczyścić wymiennik i dołożyć kolejną porcję paliwa. 
  • Estetyczny wygląd kotła – obsługa pieca nie generuje tak wielu zanieczyszczeń, jak to było w przypadku kotłów starszych generacji. 
  • Komfort użytkowania jest dużo większy – czas poświęcany dotychczas na częste zaglądanie do pieca możesz spożytkować w dowolny inny sposób.
  • Wysoka sprawność cieplna pieca – w przypadku pieca na ekogroszek 5. klasy może ona przekraczać nawet 90%, co oznacza bardziej wydajne ogrzewanie domu, a także znacznie mniejsze straty paliwowe. 
  • Nowoczesne kotły na biomasę, dostępne m.in. w sklepie internetowym Stalmark wykorzystują technikę spalania dolnego, co oznacza, że cały proces wygeneruje dużo mniej zanieczyszczeń do środowiska naturalnego.
  • Zastosowanie nowoczesnego oprogramowania pozwala zmniejszyć konieczność ingerencji człowieka w funkcjonowanie pieca do absolutnego minimum. 

Jakie minusy mają kotły na ekogroszek 5. klasy?

Zaopatrując się w kotły na biomasę, nie można zapominać o wzięciu pod uwagę także wad tego typu rozwiązań. Zalicza się do nich przede wszystkim cena. Koszt zakupu kotła na ekogroszek 5. klasy nierzadko przekracza 10 tys. złotych, plusem jest jednak możliwość skorzystania z dotacji. 

Aby korzystać z kotła na ekogroszek w sposób efektywny, trzeba też koniecznie pamiętać o ważnych aspektach, takich jak to, że wilgotność opału nie może przekraczać 20%, a także nie może zawierać zbyt dużej ilości siarki. Należy także pilnować tego, by temperatura wytwarzanych spalin nie przekraczała 110oC. W przeciwnym razie może dochodzić do awarii i korozji pieca. Aby zapobiec tego typu sytuacjom, konieczna jest izolacja cieplna w kominach, a także zastosowanie kwasoodpornych wkładów ceramicznych. 

Braki ekogroszku i rosnące ceny

Niestety, dużym minusem jest także aktualna sytuacja geopolityczna. Konflikt zbrojny w pobliżu polskich granic przyniósł dużo wyższe ceny opału – potrafią one sięgać nawet do 4200 złotych za tonę, przy czym nie jest pewne, że cena ta nie pójdzie w górę jeszcze bardziej. Niedobory węgla dają się odczuć Polakom we znaki – znika on w błyskawicznym tempie. 

Dlatego też aktualnie można dojść do wniosku, że pomijając wysokiej jakości parametry techniczne kotłów na ekogroszek 5. klasy, wybór tego rodzaju kotła może nie być najlepszym rozwiązaniem. Co więcej, ekogroszek nadal pozostaje mimo wszystko rodzajem węgla, co oznacza, że jeśli chodzi o emisję zanieczyszczeń i tak pozostanie on w tyle za pelletem i gazem ziemnym czy też drzewnym.

Czy zatem warto kupować kocioł na ekogroszek?

Aktualna sytuacja w kraju i na świecie przyczynia się do rosnących cen opału niezależnie od jego rodzaju, dlatego też jeśli masz już kocioł na ekogroszek lub okazuje się, że w Twoim przypadku jest on nadal mimo wszystko najlepszym rozwiązaniem, warto nadmienić, że jest to wysoce ekologiczne rozwiązanie. Właściwa eksploatacja, czyli odpowiednie dopasowanie mocy do potrzeb grzewczych domu i regularne czyszczenie kotła pomogą w odczuwalny sposób zmniejszyć emisję spalin do otoczenia, a tym samym zredukować ilość smogu, negatywnie wpływającego na nasze zdrowie.