Menu

Drzwiczki kominkowe jako estetyczny element twojego kominka

Kominek to dziś ważny element dekoracyjny w wielu domach i mieszkaniach, pełniący też oczywiste funkcje praktyczne, dogrzewając pomieszczenia i tworząc niepowtarzalną aurę i spokojny klimat. Kominki stanowią dziś jedną z piękniejszych dekoracji salonów i pokoi gościnnych, jednak ich urok nie mógłby być w pełni podziwiany gdyby nie dobrze dobrane drzwiczki kominkowe. Choć z praktycznego punktu widzenia konieczne przede wszystkim w celu dostarczania opału do paleniska, w rzeczywistości pełnią również funkcję dekoracyjną.

Drzwiczki kominkowe to najczęściej jeden z pierwszych elementów estetycznych przykuwających uwagę w momencie wyboru właściwego kominka dla danego wnętrza. Bez względu na to czy kominek będzie wolnostojący, czy całkowicie zamurowany w ścianie, to właśnie szklane drzwiczki kominkowe będą umożliwiały zajrzenie do środka, podziwianie żarzącego się ognia czy dokładanie drewna do środka. Wybór drzwiczek do kominka nie musi wcale ograniczać się do najprostszego modelu dostępnego domyślnie w zestawie – producenci oferują dziś całe gamy drzwiczek do kominków, pozwalając swoim klientom na duży poziom personalizacji. Czym charakteryzują się dobre drzwiczki kominkowe i w jaki sposób dobrać właściwe?

 

drzwiczki kominkowe bofoco

Charakterystyka drzwiczek kominkowych

Poszukując właściwych drzwiczek kominkowych zawsze warto zwrócić wpierw uwagę na rodzaj wybranego wkładu kominkowego. Nie wszystkie drzwiczki będą kompatybilne z danym modelem, ale może zdarzyć się też że wybór różnych wariantów przeszklenia, zdobienia czy wykończenia będzie jak najbardziej możliwy. Aby jednak drzwiczki kominkowe mogły spełniać swoją podstawową funkcję, warto sprawdzić je pod kątem atestów bezpieczeństwa i gwarancji wieloletniego, bezproblemowego użytkowania.

Jedną z podstawowych cech dobrych drzwiczek do kominka jest oczywiście żaroodporność. Szkło, z jakiego zostały wykonane powinno być w stu procentach odporne na wysoką temperaturę i ciśnienie gromadzące się w komiku podczas spalania. Drzwiczki takie mogą być oczywiście żeliwne lub stalowe, jednak zawsze powinny cechować się dużą szczelnością i wytrzymałością wykonania. Choć większość dostępnych na rynku drzwiczek kominkowych będzie wyposażona dziś w szybę, tylko te najlepsze będą w stanie zagwarantować jej dobrą wytrzymałość czy też to, że nie będzie ona zaparowana od środka w momencie, gdy powietrze wewnątrz i na zewnątrz kominka zacznie się skraplać.

komienek w salonie

Kolejną ciekawą funkcją pojawiającą się w większości nowoczesnych, dobrych drzwiczek kominkowych jest szuflada zbierająca popiół. Drzwiczki kominkowe z popielnikiem zdecydowanie ułatwiają korzystanie z kominka, pozwalając na swobodne oczyszczanie paleniska po całym dniu korzystania z kominka i przygotowanie go do kolejnego użytku. Drzwiczki kominkowe z popielnikiem powinny być wykonane tak, by ryzyko rozsypania popiołu po całym wnętrzu było niemożliwe – najlepsi producenci proponują dziś rozwiązania na najwyższym poziomie, nie dopuszczając do zabrudzenia przy nawet najbardziej intensywnym użytkowaniu.