Dofinansowanie fotowoltaiki – jak się ubiegać?
Odnawialne źródła energii to dzisiaj bardzo popularny temat. Coraz więcej osób przekonuje się o pozytywach przeprowadzenia termomodernizacji w swoich domach, celem bardziej efektywnego zarządzania wykorzystywaną energią lub produkowania energii własnej, co pociąga za sobą niższe rachunki. Jednym z unowocześnień, budzącym duże zainteresowanie jest fotowoltaika. Jak ubiegać się o dofinansowanie paneli słonecznych?
Fotowoltaika źródłem licznych korzyści
Inwestując w panele fotowoltaiczne, obniżasz sobie rachunki za prąd. To bardzo korzystne, gdyż samodzielnie produkujesz własną energię, a jej niewykorzystany nadmiar przekazujesz do zmagazynowania dla sieci energetycznej, która pobiera stałą opłatę za przechowanie. W porównaniu jednak z opłacanymi rachunkami za prąd, na przestrzeni roku opłata ta staje się naprawdę symboliczna. Wprowadzane są dziś różnego rodzaju udogodnienia, dzięki którym instalacja modułów fotowoltaicznych staje się jeszcze bardziej opłacalna. Niektórzy będą mogli skorzystać również z ulgi termomodernizacyjnej, która może wynieść nawet do 53 tys. zł.
Dotacje na fotowoltaikę w ramach programów rządowych
Na instalację systemów solarnych można uzyskać wysokie dotacje lub liczyć na korzystne warunki w ramach pożyczki. Przykładowym programem może być popularny dziś projekt o nazwie Czyste Powietrze, który umożliwia złożenie wniosku o dofinansowanie termomodernizacji budynku, np. ocieplenia domu, wymiany okien, wymiany pieca na nowy oraz wiele innych.
Można uzyskać również pomoc w ramach instalacji paneli słonecznych, jednak w odróżnieniu od innych inwestycji, ta może być pokryta w 100%, ale jedynie w formie pożyczki w ramach pozostałych kosztów kwalifikowanych. Pożyczkę można spłacać przez okres 15 lat, jej oprocentowanie nie przekroczy 2%. Innym projektem jest „Mój Prąd”.
Jak ubiegać się o dotację w ramach programu Czyste Powietrze?
Należy złożyć wniosek do właściwej ze względu na położenie terytorialne jednostki WFOŚiGW (od niedawna można je składać również w urzędach gmin). Wnioski są rozpatrywane na bieżąco. Do wniosku należy dołączyć wszelkie dokumenty, jakie są niezbędne w danym przypadku, co dokładniej określa regulamin projektu.
Po złożeniu wniosku przedstawiciel funduszu oceni, czy stan faktyczny budynku pokrywa się z informacjami we wniosku. Po pozytywnym rozpatrzeniu fundusz odpowiada za przygotowanie umowy, po podpisaniu jej można rozpoczynać pracę, które muszą być wykonane w ciągu 24 miesięcy od podpisania umowy. Kolejny krok to złożenie wniosku o płatności. Pieniądze wypłacane są transzami, po udokumentowaniu wydatków poniesionych na danym etapie przedsięwzięcia. Po zakończeniu prac nastąpi kontrola przeprowadzona przez przedstawiciela funduszu.
Dotacja w ramach programu „Mój Prąd”
W ramach programu można ubiegać się o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej w wysokości do 5 tys. zł. Niestety, o zakwalifikowaniu się decyduje kolejność zgłoszeń, gdyż środki przeznaczone na projekt są ograniczone. Dofinansowane są instalacje opłacone po 23 lipca 2019 roku. Należy ściągnąć odpowiedni wniosek ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wydrukowany i wypełniony wraz z odpowiednią dokumentacją wysłać drogą pocztową (nie ma formy przekazywania wniosków elektronicznie). Program trwa do grudnia.
Ubieganie się o dofinansowanie paneli fotowoltaicznych to dość czasochłonny proces, lecz efekt jest tego wart. Kolejnym plusem projektów jest fakt, że samodzielnie wybierasz firmę, która zajmie się montażem całej instalacji. Dużym powodzeniem cieszy się mieszcząca się we Wrocławiu firma Innex, która nie tylko pomaga w przeprowadzeniu całego procesu instalacji paneli słonecznych w dolnośląskim oraz w województwach ościennych, lecz również oferuje kompleksową pomoc przy znalezieniu najkorzystniejszej oferty kredytowej lub formy dofinansowania.