Menu

Dlaczego prawidłowe oświetlenie w biurze jest tak ważne?

Prawidłowe funkcjonowanie po zmroku bez sztucznego oświetlenia byłoby obecnie praktycznie niemożliwe. Z tego też względu oświetlenie jest tak ważne do tego, aby zapewnić odpowiednie warunki do funkcjonowania czy też pracy w sytuacji, gdy warunki oświetleniowe w danym miejscu są niekorzystne lub też chcemy pracować po zachodzie słońca.

Oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę szczególnie w miejscach, gdzie jest to niezbędne do zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa ludzi. Wiele osób zapomina jednak, że również w przypadku pracy biurowej oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ stwarza odpowiednie warunki do pracy, dzięki czemu pracownik może wykonywać swoje obowiązki dużo dokładniej, pracować wydajniej jednocześnie dużo mniej się męczyć co wpływa również na jego zdrowie psychiczne i fizyczne. Warto więc wiedzieć jakie rodzaje oświetlenia stosuje się w pomieszczeniach biurowych, jaki wpływ ma oświetlenie na pracowników, kiedy może mieć ono negatywny wpływ oraz jakie są najlepsze metody oświetlenia pomieszczeń biurowych?

Rodzaje oświetlenia stosowane w pomieszczeniach biurowych

Chcąc w prawidłowy sposób oświetlić biuro, najczęściej konieczne jest przeprowadzenie w tym celu profesjonalnego audytu oświetlenia, który pozwoli określić wymagania danej przestrzeni biurowej w kwestii niezbędnego oświetlenia i dobrać najlepsze rozwiązanie. Oczywiście dobór odpowiednich lamp będzie zależny od wielkości obszaru, jaki ma objąć dane oświetlenie, czy też specyfiki pracy, jaką wykonują w danym miejscu pracownicy. Bez względu jednak na te kwestie, oświetlenie biurowe można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to oświetlenie główne, które montowane jest najczęściej na suficie, a jego rolą jest równomierne oświetlenie całego pomieszczenia, w zgodny z wszelkimi przepisami i normami sposób. Drugi rodzaj oświetlenia biurowego to z kolei oświetlenie miejscowe, które charakteryzuje się dużo mniejszym natężeniem światła i działa bardziej miejscowo. Do tej grupy można zaliczyć np. lampy na biurko, które służą do doświetlenia jedynie samego biurka, czyli głównej powierzchni roboczej. W biurach coraz częściej wykorzystuje się również oświetlenie ledowe, które jest znacznie bardziej energooszczędne, a dodatkowo nie generuje migotania, które przyczynia się bardzo często do szybszego zmęczenia oczu i pogorszenia wydajności pracy.

Jaki wpływ ma oświetlenie na osoby wykonujące pracę?

Oświetlenie to czynnik, który ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Często jednak nie jesteśmy zupełnie tego świadomi, przez co dobierając nieodpowiednie oświetlenie, możemy sobie zaszkodzić lub też skutecznie zmniejszyć wydajność pracy. Z tego też względu odpowiednie oświetlenie biura ma tak ogromne znaczenie w kontekście efektywności pracy. Wpływa ono w bardzo dużym stopniu na koncentracje podczas wykonywania różnego rodzaju obowiązków zawodowych, co w konsekwencji może decydować o tym, z jaką wydajnością pracujemy i jak często popełniamy różnego rodzaju błędy. Ponadto oświetlenie ma również znaczący wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Oczy człowieka do prawidłowego funkcjonowania potrzebują odpowiedniego oświetlenia. Jeśli w danym miejscu nie zapewnimy prawidłowych warunków oświetleniowych, to oczy będą się dużo szybciej męczyć, co również będzie wpływało niekorzystnie na samopoczucie pracowników i ich wydajność pracy. Warto więc zainwestować w odpowiednie oświetlenie, aby mieć pewność, że pracownicy będą mieli idealne warunki do pracy, co z pewnością przełoży się na ich efektywność.

Kiedy oświetlenie może mieć negatywny wpływ na pracownika?

Oświetlenie może mieć negatywny wpływ na pracownika w wielu różnych sytuacjach. Z pewnością zbyt słabe oświetlenie, które w niewystarczający sposób oświetla całe biuro, będzie miało negatywny wpływ na samopoczucie, zdrowie i wydajność pracowników. Taka sama sytuacja może mieć miejsce w przypadku, gdy zamontowane oświetlenie będzie dostarczać zbyt dużo światła. Negatywny wpływ na pracowników może mieć również nierównomierne oświetlenie całej powierzchni biura, a także dobranie nieodpowiedniej barwy światła.

Najlepsze metody oświetlenia pomieszczeń biurowych

Z pewnością najlepszym sposobem na oświetlenie pomieszczeń biurowych jest oświetlenie ledowe biura. W tym celu warto wyposażyć wszelkie pomieszczenia biurowe zarówno w oświetlenie główne LED, zamontowane na suficie, jak i różnego rodzaju lampy ledowe działające bardziej miejscowo. Taka instalacja oświetleniowa z pewnością zapewni odpowiednie warunki do pracy w biurze i przyczyni się również do poprawienia samopoczucia pracowników oraz zwiększenia ich wydajności pracy.