Menu

Czym są odczynniki chemiczne?

Odczynniki chemiczne są związkami chemicznymi, które najczęściej stosuje się do przeprowadzania różnych reakcji chemicznych. Obecnie, odczynniki są szeroko dostępne ze względu na ich różnorodne zastosowania. Dostęp do nich mogą mieć dziś nie tylko naukowcy. Laboratoria, sklepy chemiczne i różne gałęzie przemysłu – to tylko niektóre miejsca, do których sprowadzane są odczynniki.
Substancje chemiczne występują w trzech postaciach, w zależności od stopnia czystości:

  • Techniczny,
  • Czysty,
  • Czysty do analizy.

Dziś, duża liczba osób może zamówić przez Internet różnorodne odczynniki chemiczne. Aby uzyskać te bardziej niebezpieczne i żrące, wymagane jest spełnienie określonych warunków.

Rodzaje odczynników i ich zastosowania

Od lat, odczynniki chemiczne wykorzystywane są do badań lub do przeprowadzania licznych doświadczeń chemicznych. Naukowcy i chemicy, którzy mają dostęp do chemikaliów, muszą mieć stale zaopatrywane laboratorium.
W laboratoriach tworzy się materiały wybuchowe i opracowuje się nowe technologie. Poza tym, każdy pierwiastek chemiczny posiada swoje własne zastosowania (np. czyszczenie, wykonywanie barwników lub dodawanie do tworzyw). Odczynniki chemiczne są wykorzystywane coraz częściej w różnych gałęziach przemysłu oraz w procesach produkcji. Pierwiastki wzmacniają tworzywa, dodają im odporności i określone barwy.
Obecnie, zapotrzebowanie na różne związki i odczynniki chemiczne wzrasta.
Najczęściej zamawianymi odczynnikami są kwas siarkowy i nadtlenek wodoru. Ich głównym zastosowaniem są reakcje chemiczne i doświadczenia. Kwas siarkowy, jako jeden z najmocniejszych kwasów, jest znany jako silnie żrący. Używa się go do wielu analiz. Warto dodać, że stosuje się go do produkcji leków i różnych chemicznych środków czystości.
Nadtlenek wodoru ma wiele zastosowań. 3% roztworu to zwykła woda utleniona. Roztwory, których zawartość wynosi od 3% do 15%, są używane podczas produkcji wybielaczy. Nadtlenek wodoru, którego roztwór wynosi 30%, stosowany jest do produkcji paliwa rakietowego.

Jakich odczynników chemicznych się używa?

chemik przy pracyInne rodzaje odczynników chemicznych, które są również często wykorzystywane, to:

  • Polimery – znajdują się w wielu organizmach żywych. Chemiczne polimery stosowane są w szeroko pojętym przemyśle. Surowiec ten jest prawie tak samo wytrzymały jak stal. Dodatkowo, polimery są bardzo lekkie. Obecnie, produkuje się również polimery syntetyczne. (Przykłady polimerów – nylon, kauczuk, polistyren, polietylen).
  • Związki toksyczne i toksyny – substancje te powodują znaczne zmiany w żywych tkankach. Nie zawsze jednak zmiany te są groźne. (Przykłady – jad kiełbasiany, toksyna botulinowa do wykonywania botoksu).
  • Stopy metali są wykorzystywane do produkcji różnych narzędzi, elementów wyposażenia domowego oraz urządzeń. W skład stopu może wchodzić kilka pierwiastków, np. chrom, nikiel, molibden czy wanad. (Przykłady – stal węglowa, mosiądz twardy, brąz cynowy, stal szybkotnąca).
  • Surowce farmaceutyczne zamawiane są do laboratoriów w celu wyprodukowania leków. (Przykłady – alkohol etylowy, kwasy, dionina, siarka strącona).
  • Surowce kosmetyczne, jak sama nazwa wskazuje, mogą być użyte do produkcji kremów, perfum, szamponów i innych. (Przykłady – biobaza emulgująca, gliceryna kosmetyczna, alkohol cetylowy, alantoina, tlenek cynku).

Dostarczanie odczynników chemicznych przebiega bardzo bezpiecznie. Rozmaite pierwiastki ich mieszanki są bowiem przewożone jednym samochodem dostawczym. Samochód taki jest szczególnie zabezpieczany, tak samo jak substancje chemiczne. Obecność wielu chemikaliów w jednym miejscu może być niebezpieczne, dlatego pakowaniem, zabezpieczaniem i przewożeniem odczynników, zajmuje się wykwalifikowany zespół.
Z racji tego, iż odczynniki chemiczne w dowolnej ilości można zakupić przez Internet, kwestia przewożenia i zabezpieczania chemikaliów jest szczególnie istotna. Laboratoria i inne miejsca, w których przechowuje się i wykorzystuje odczynniki chemiczne, również są zabezpieczane.