Menu

Co to jest blok wzmacniaczy tensometrycznych, jak działa oraz gdzie się go stosuje?

Czujniki tensometryczne to jeden z podstawowych elementów różnego rodzaju urządzeń do pomiaru wagi oraz sił ściskających, rozprężających, naprężenia i wielu innych. Znajdują się zarówno w urządzeniach codziennego użytku, które znajdują się w domach, jak i w nieco bardziej zaawansowanych przyrządach w fabrykach, magazynach i innych firmach przemysłowych, usługowych oraz produkcyjnych.

Czym czujniki tensometryczne i jak one działają?

Tensometry to czujniki, które instalowane są w różnego rodzaju wagach, zarówno tych domowych, jak i przemysłowych, oraz urządzeniach do pomiaru siły. Umieszcza się je najczęściej pod podporami konkretnej maszyny mierzącej lub ważącej. Mają za zadanie, w połączeniu z mechanizmem urządzenia, pokazywać wagę lub siłę, z jaką oddziałuje dany przedmiot. Są to czujniki, które charakteryzują się wysoką wrażliwością na oddziaływanie siły lub masy. Dzięki temu pomiar z ich wykorzystaniem jest bardzo dokładny.

Waga kuchenna

W różnych technikach pomiarowych najczęściej wykorzystywane są tensometry, które pracują w układzie tzw. mostka Wheatstone’a. Taki mostek składa się najczęściej z czterech elementów: dwóch rodzajów tensometru (oporności oraz kompensacyjny) i z dwóch oporników. Czujniki tensometryczne wyposażone są w drut metalowy, który jest podstawą ich działania. Wraz ze zmianą jego długości zmienia się jego rezystancja elektryczna, co daje możliwość dokonywania bardzo dokładnych pomiarów.

Wzmacniacze i bloki wzmacniaczy tensometrycznych

Tensometry to urządzenia, które są bardzo dokładne same w sobie. Jednak dzięki specjalnym akcesoriom oraz układom i czujnikom, z którymi może zostać ono połączone, daje bardzo sprecyzowane pomiary. Różnego rodzaju wzmacniacze pomagają dokonywać wygodnych odczytów i sprawiają, że działanie tensometru jest jeszcze bardziej funkcjonalne. Dają gwarancję dokładnego, nieprzekłamanego pomiaru, co jest niezwykle ważne szczególnie w przypadku wag laboratoryjnych oraz podczas pomiaru składników w firmach produkcyjnych.

Wzmacniacze tensometryczne to urządzenia, które współpracują z czujnikami tensometrycznymi. Do tej kooperacji dochodzi w układzie pełnomostkowym. Wzmacniacze są urządzeniami jednopłytkowymi, zasilanymi napięciowo, najczęściej w linii 4- przewodowej. Z kolei blok wzmacniaczy tensometrycznych  to połączenie dwóch wzmacniaczy ze sobą za pomocą mostków tensometrycznych, w których oddziałują dwie siły prostopadłe do siebie. Zarówno bloki, jak i standardowe wzmacniacze mają za zadanie umożliwić dokładniejszy pomiar wykonywany przez czujniki.

badanie wzmacniacza tensometrycznego

Niewielkie urządzenie o szerokim zastosowaniu

Czujniki oraz wzmacniacze tensometryczne to najczęściej bardzo małe czujniki, które łatwo jest ukryć w niewielkich urządzeniach. Wykorzystywane są między innymi w klasycznych i dobrze wszystkim znanych wagach łazienkowych oraz kuchennych, ale nie tylko. Stosuje się je również w dokładnych fagach laboratoryjnych oraz w ogromnych wagach przemysłowych. Ich moc oraz dokładność zależą w dużym stopniu od tego, z jakimi jednostkami wagi będą miały do czynienia. Tego typu czujniki i ich wzmacniacze stosowane są również do pomiaru siły w rozmaitych urządzeniach wykorzystywanych w automatyce.

W poszukiwaniu tego typu elementów budowy większych urządzeń warto udać się do specjalistów z doświadczeniem, którzy posiadają produkty wysokiej jakości oraz fachową wiedzę na ich temat. W ofercie firmy Spais znajdziesz  szeroki wybór tego typu czujników, wzmacniaczy, bloków wzmacniaczy oraz przetworników. Zakup takich produktów bezpośrednio u producenta to gwarancja jakości oraz możliwość dopasowania zamówienia do indywidualnych potrzeb klienta. Jest to niezwykle ważne w przypadku tworzenia nowoczesnych maszyn i urządzeń pomiarowych, które mają cechować się dużą dokładnością.