Menu

Centralne ogrzewanie – najczęstsze błędy

Instalacja grzewcza może służyć nawet przez kilkadziesiąt lat bez potrzeby jej naprawiania bądź modernizacji. Aby jednak taka sytuacja miała miejsce, należy w odpowiedni sposób ją zamontować i uważać na wiele aspektów, które mogą doprowadzić do opłakanych w skutkach awarii. W tym artykule postaramy się przestrzec przed najczęściej pojawiającymi się błędami, które popełniane są na etapie montażu instalacji oraz doboru odpowiednich elementów.

Błędne obliczenie strat cieplnych

Ten błąd popełniany jest już na etapie projektowania instalacji grzewczej. W celu dobrania odpowiedniego ogrzewania, należy dokładnie wyliczyć straty cieplne, uwzględniając realne informacje na temat ogrzewanego budynku. Wynikiem błędnych wyliczeń mogą być zbyt duże koszta ogrzewania w porównaniu do realnego zapotrzebowania na ciepło, bądź też zbyt niskie temperatury w pomieszczeniach (szczególnie w zimie). Błąd w tym zakresie związany jest z nierzetelnym podchodzeniem do wyliczania wymaganej mocy kotła. Wiele firm dokonuje wyliczeń kierując się wyłącznie metrażem danego budynku. Jest to nieprawidłowe podejście do tematu, gdyż każdy dom posiada inną charakterystykę.

Autoryzowany serwis Viessmann - A. Zgórecki

Termostat powinien znajdować się w najwolniej nagrzewającym się pomieszczeniu.

Powszechnie stosuje się przelicznik 100 W/m² w przypadku wyliczania mocy pieca – jeżeli jesteśmy właścicielami nowo wybudowanej nieruchomości, to współczynnik ten może być zawyżony nawet o połowę!

Ciśnienie dyspozycyjne – uważaj, aby nie przesadzić

Problem ten występuje powszechnie i związany jest z szybkością przepływu wody w rurach grzewczych. To, z jaką prędkością woda przemieszcza się, uzależnione jest od ciśnienia dyspozycyjnego. Jeżeli jest ono za duże, to generowany jest hałas, również w zaworach grzejnikowych – jest to przyczyną wielu problemów, gdyż powstające dźwięki zakłócają spokój panujący w danym pomieszczeniu.

Jak uniknąć tego problemu? Metoda jest prosta i polega na odpowiednim policzeniu przepływów. Dokonanie prawidłowych obliczeń sprawi, że nie będziemy mieli problemu z ciśnieniem w grzejnikach, a tym samym unikniemy nieprzyjemnych hałasów.

Umiejscowienie czujników temperatury

Jest to równie częsty problem, który łatwo naprawić, ale mało kto zdaje sobie sprawę o jego przyczynie. Nowoczesne kotły grzewcze wyposażone są w termostat, który łączy się z kotłem, przekazując informacje na temat temperatury panującej w danym pomieszczeniu. Na podstawie przesyłanych informacji, regulowana jest praca kotła, a w momencie osiągnięcia właściwej temperatury, dochodzi do jego wyłączenia. Jeżeli umieścimy termostat w niewłaściwym pomieszczeniu, który nagrzewa się szybciej niż pozostałe, to dopływ ciepła zostanie odcięty w całej instalacji, mimo nieodpowiedniego nagrzania się pozostałych pomieszczeń w budynku. Należ więc pamiętać, aby termostat znajdował się