Menu

Audyt oświetlenia – na czym polega?

Dobranie właściwego oświetlenia do konkretnego miejsca jest bardzo ważne z wielu względów. Aby zrobić to dobrze, warto zaufać w tej kwestii profesjonalnej firmie, która wie, na co zwracać uwagę. Aby oświetlenie było odpowiednie, najpierw należy przeprowadzić audyt oświetlenia, o którym piszemy w tym artykule. Czym on jest dokładnie i jak przebiega? Dlaczego jest taki ważny i co można dzięki niemu zyskać? Zapraszamy do lektury.

Co to jest audyt oświetlenia?

Choć wydaje się, że instalacja oświetlenia nie powinna być procesem skomplikowanym, z pewnością nie jest ona równie łatwa, jak wkręcenie małej żarówki do lampki nocnej. Zanim dojdzie do faktycznego umieszczenia danych rozwiązań w odpowiednich miejscach, trzeba pomyśleć o kilku istotnych elementach. Należą do nich, między innymi, lokalizacja, typ oświetlenia, zapotrzebowanie, czy też znalezienie sposobu na oświetlenie energooszczędne. Fachowcy zajmujący się oświetleniem sprawdzają to wszystko podczas audytu, czyli zapoznania się z miejscem, w którym wykonana będzie instalacja danego oświetlenia.

Miejsce z oświetleniem

Jedną z pierwszych kwestii, które brane są pod uwagę w czasie audytu, jest to, czy ma to być oświetlenie wewnętrzne, zewnętrzne czy też uliczne. Każde z nich bardzo się od siebie różni właśnie ze względu na umiejscowienie i tym samym ilość energii. W przypadku audytu ulicznego specjaliści zapoznają się z tym, jakie oświetlenie było stosowane do tej pory i czy sprawdzało się, czy nie. Drugą ważną kwestią jest dopasowanie oświetlenia do potrzeb danego obszaru – musi funkcjonować tak, aby zarówno piesi, jak i osoby poruszające się pojazdami byli w stanie dobrze widzieć wszystkie drogi i ścieżki. W przypadku oświetlenia ulicznego bardzo ważne jest również to, aby można nim było wygodnie sterować, bo przecież chodzi tutaj o duży obszar, a więc dużo punktów oświetleniowych.

oświetlenie przemysłowe

Z kolei w przypadku oświetlenia wewnętrznego, czyli instalowanego w środku budynków, ważne jest, aby było ono dopasowane do potrzeb osób, które tam przebywają. Należy tu wziąć pod uwagę, co ludzie tam robią i jak długo tam przebywają. Jeśli pomieszczenie jest miejscem pracy, oświetlenie powinno być jak najbardziej przyjazne dla ludzkiego wzroku, bo przecież pracownicy spędzają tam po osiem godzin każdego dnia roboczego. Zatem pierwszym krokiem podczas audytu jest przyjrzenie się terenowi, na którym nowe oświetlenie będzie montowane.

Niezbędne informacje i energooszczędność

Podczas audytu specjaliści muszą uzyskać szereg niezbędnych informacji, aby następnie zaproponować najlepsze rozwiązanie. Są w stanie na podstawie tego ocenić, jakie korzyści wynikałyby z modernizacji danego oświetlenia i dzięki temu osoby odpowiedzialne za oświetlenie są w stanie ocenić opłacalność danej inwestycji. Specjaliści wykonujący audyt mogą wskazać również wady dotychczasowego oświetlenia, które mogły wpływać na obniżoną jakość światła.

W miejscach, w których do tej pory działało oświetlenie zainstalowane wiele lat wcześniej, może zaistnieć potrzeba całkowitej jego wymiany ze względów ekonomicznych. Nowoczesne rozwiązania, czyli, między innymi, oświetlenie LED są niezwykle popularne, ponieważ są energooszczędne. Po przeprowadzeniu audytu specjalista jest w stanie określić, jakie kwoty można zaoszczędzić, decydując się na światło potrzebujące mniej energii, a działające równie dobrze.

Audyt jest bardzo istotny z wielu względów. Po pierwsze, w jego ramach wszystkie instalacje są sprawdzane pod względem technicznym. Zatem wszelkie usterki czy potencjalne zagrożenia można wówczas wykryć i upewnić się, że w nowym oświetleniu ich nie będzie. Po drugie, bardzo ważne jest, aby przedstawiciel firmy oświetleniowej zobaczył sam miejsce, w którym dana inwestycja ma zostać wykonana. Ma on doświadczenie i wie, na co zwracać uwagę. Podanie kilku podstawowych informacji zazwyczaj nie wystarcza, dlatego ważne jest zobaczenie danego obszaru i jego cech szczególnych. To z kolei pomaga wykluczyć niektóre rozwiązania i podsunąć pomysły na te właściwe. Bardzo ważnym elementem spotkania inwestora z przedstawicielem jest również możliwość zadania istotnych dla niego pytań i zdobycie wszelkich niezbędnych informacji na temat kosztów, planu, przebiegu instalacji oraz trwałości danego oświetlenia, a więc kwestii kluczowych. Pierwszym krokiem jest zawsze skontaktowanie się z producentem oświetlenia i umówienie terminu audytu.