Anteny do cyfrowej telewizji naziemnej
Wybór anteny wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem. Warto pamiętać, że nie ma uniwersalnej recepty na wybór anteny, która będzie spełniała oczekiwania klienta. Wymagania na instalację antenową wzrastają wraz z oddaleniem danego miejsca zamieszkania od odległości obiektu nadawczego.
Dopasuj antenę do potrzeb technicznych
Warto jednak wiedzieć, że w przeciwieństwie do telewizji analogowej, w przypadku naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T przeszkody terenowe umożliwiają odbicie sygnału, jego sumowanie się i polepszenie odbioru. Wybierana antena musi koniecznie być dostosowana do lokalnych warunków odbioru. Poleca się wybór anten kierunkowych, i preferuje się nie wykorzystywanie wzmacniacza. Wzmacniacz, który jest słabej jakości lub jest źle dobrany powoduje pogorszenie odbioru zamiast jego poprawienia. Odradzane jest także wybieranie anten pokojowych bądź panelowych.
Pozwolą one wyłapać sygnał tylko w bardzo specyficznych warunkach i doskonałym ułożeniu. Ważną rolę odgrywa także wysokość zawieszenia anteny. Im wyżej zostanie ona umieszczona tym jakość odbioru będzie lepsza i bardziej efektywna. Wszelkie przeszkody jakie znajdą się pomiędzy anteną a obiektem nadawczym znacząco wpływają na odbiór. W sytuacji gdy kierunek został przysłonięty dużą przeszkodą warto spróbować wyłapać odbity od przeszkody terenowej sygnał kierując anteną w innym kierunku. Niekiedy takie działania umożliwiają wyłapanie dobrej jakości sygnału.
O czym warto pamiętać przy zakupie
Podczas zakupu koniecznie należy kierować się parametrami technicznymi instalacji antenowej i doborem anteny do warunków panujących w danym obszarze. Pamiętajmy, że kierowanie się ceną bądź znaną marką bardzo często może okazać się zgubne. Inwestycja w lepszej jakości produkt zagwarantuje nam, że będzie on w stanie wyłapać nawet słabszy przygłuszony sygnał i zagwarantuje nam dobre jakości obraz na telewizorze.
Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na jakość odbioru jest umiejscowienie. W niektórych miejscach w kraju sygnały pomiędzy multipleksami mogą znacząco się różnić. W sytuacji gdy występuje problem z odbiorem jednego z multipleksów należy skorzystać z opcji ponownego automatycznego wyszukiwania serwisów w odbiorniku.
Niekiedy jednak zakup anteny do odbioru MUX 8 jest niepotrzebny. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę czy w danym mieście działa nadajnik MUX 8, należy w opcjach szukania wpisać ręcznie jego nazwę. Jeśli nie ma sygnału, należy sprawdzić czy Twoja antena jest przystosowana do odbioru MUX 8. Jeśli MUX 8 jest nadawany z tego samego nadajnika co inne multipleksy należy wyposażyć się w dodatkową antenę VHF i zwrotnicę. Aby dodatkowa antena VHF mogła efektywnie odbierać sygnały należy zwrócić ją w kierunku nadajnika, w te samej polaryzacji co nadawany sygnał przez nadajnik.