Menu

5 miejsc, w których wykorzystuje się taśmy przenośnikowe

Taśmy przenośnikowe to niezastąpiony element przenośnika taśmowego. Umożliwiają przenoszenie ciężkich przedmiotów na odległość w dosyć szybkim czasie. To ich niepodważalna zaleta, dlatego są szeroko wykorzystywane w przemyśle. Gdzie warto stosować taśmy transportujące?

Taśmy przenośnikowe – do czego służą?

Taśma transportująca jest wykorzystywana jako uzupełnienie procesów transportowych, produkcyjnych i technologicznych. Wiele przedsiębiorstw nie mogłoby prawidłowo i efektywnie pracować, gdyby nie wyposażenie w taśmy przenośnikowe, ponieważ to właśnie one umożliwiają uzyskanie wysokich efektów eksploatacyjnych.

Taśmy napędowe mogą przetransportować do 3500 N/mm. Takie obciążanie zniosą taśmy przenośnikowe gumowe z linkami stalowymi. Wykonane z wysokiej jakości poliamidu lub poliestru taśmy tkaninowo-gumowe mają wytrzymałość do 1600 N/mm. Ich specjalne właściwości sprawiają, że wiele przedsiębiorstw nie może bez nich funkcjonować.

Wykorzystanie taśmy przenośnikowej

Taśma przenośnikowa umożliwia pracę m.in. takich przedsiębiorstw jak kopalnie surowców mineralnych i kruszyw, cementowni i zakładów wapienniczych, zakładów rolniczych. Dodatkowo taśma transportująca z pewnością przyda się we wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwach recyklingu i kompostowania. Taśmy doceniają także przedsiębiorstwa przetwórstwa drewna i tartaków.

Taśmy transportowe posiadają wulkanizowane obrzeża. Dzięki temu są chronione nie tylko przed warunkami atmosferycznymi, ale także przed dostaniem się szkodliwych substancji z zewnątrz. Typowa szerokość taśmy przenośnikowej to od 650 mm do 2000 mm, a możliwość przycięcia i zwężenia ich na dowolny wymiar sprawia, że znajdą zastosowanie w każdym przedsiębiorstwie. Nawet jeśli taśma transportowa musi mieć nietypową szerokość. Gdzie najczęściej spotyka się taśmy przenośnikowe?

  • Taśma przenośnikowa na lotnisku

Pasy napędowe na lotnisku widział każdy, kto chociaż raz miał okazję podróżować samolotem. Taśma przenośnikowa pomaga w logistycznym uporządkowaniu wielu bagaży. Lotniska to miejsce, gdzie taśmy transportujące są niezastąpione, ponieważ służą do nadawania i ważenia toreb, a także walizek. Dodatkowo taśma gumowa na lotnisku ułatwia skanowanie, sortowanie, transportowanie oraz załadunek bagaży.

taśma przenośnikowa na lotnisku

  • Taśma przenośnikowa w kopalni

Szybki i prosty transport kruszywa w kopalni nie byłby możliwy, gdyby nie taśmy przenośnikowe. Specjalne właściwości gumy o odpowiednich parametrach pozwalają na łatwy transport materiałów w sposób ciągły i zautomatyzowany. Taśmy transportowe doskonale odciążają i wyręczają pracowników, dzięki temu górnicy nie muszą dźwigać ciężarów np. na taczkach.

  • Taśma przenośnikowa w hucie

Pasy napędowe w hucie zapewniają bezpieczną produkcję i transport produktów. Wysokiej jakości taśmy przenośnikowe są odporne na uszkodzenia, nawet mimo wysokich temperatur. Taśma transportująca w hucie to niemal nieodłączny element zakładu, a jej niska awaryjność umożliwia sprawny transport różnych elementów po całym przedsiębiorstwie bez zaangażowania wielu pracowników czy maszyn.

  • Taśma przenośnikowa w odlewni

Odlewnia to zakład przemysłowy, który bez taśmy transportującej nie może funkcjonować. Taśmy napędowe sprawdzą w każdej odlewni, niezależnie od tego, czy jest to odlewnia żeliwa, staliwa czy metali nieżelaznych. Taśma napędowa szybko przetransportuje odlew we wskazane miejsce bez uszczerbku na materiale.

  • Taśma przenośnikowa w ciepłowni

Taśmy przenośnikowe w ciepłowni to konieczność, ponieważ ciepłownia to przedsiębiorstwo, które odpowiada za dostarczanie ciepła osiedlom, dzielnicom i całym miastom. Tylko ciepłownie, które mają prawidłowo zaprojektowany układ i skoordynowane działania są w stanie efektywnie pracować. Taśmy napędowe niewątpliwie przyczyniają się do szybkiej i łatwiejszej pracy wielu pracowników.