Menu

3 rodzaje kamer monitoringu – którą wybrać?

Bezpieczeństwo to jedna z najważniejszych kwestii, o jaką każdy człowiek dba zarówno w swoim życiu prywatnym, jak i zawodowym. Obecnie dzięki różnego rodzaju technologiom i nowoczesnym urządzeniom możemy w bardzo prosty i skuteczny sposób podnieść poziom bezpieczeństwa osób oraz mienia na danym obszarze.

Jednym z rozwiązań, które w tej kwestii są bardzo pomocne, jest z pewnością monitoring wizyjny. Kamery monitoringu można obecnie spotkać w wielu różnych miejscach, gdzie pełnią one rolę narzędzia do kontrolowania tego, co dzieje się na danym obszarze i pozwalają na dużo szybsze i skuteczniejsze reagowanie w sytuacji zagrożenia. Warto więc wiedzieć jakie rodzaje kamer dostępne są obecnie w sprzedaży, dlaczego ich prawidłowa instalacja jest tak ważna, jakie zalety ma instalacja monitoringu oraz gdzie szukać pomocy w tym zakresie?

Kamery analogowe

System monitoringu oparty na analogowych kamerach to z pewnością najstarsze rozwiązanie, które używane jest w wielu różnych miejscach już od bardzo długiego czasu. System ten pozwala na rejestrowanie obrazu wyłącznie w obrębie jednego obiektu lub niewielkiego obszaru, a transmisja danych odbywa się poprzez kable koncentryczne, które łączą indywidualne kamery z centralą, w której znajduje się rejestrator. Obraz z tego typu kamer jest zazwyczaj dość słabej jakości, przez co obecnie rozwiązanie to jest wypierane przez dużo nowsze urządzenia i technologie.

Kamery cyfrowe IP

Monitoring wizyjny składający się z kamer cyfrowych IP to obecnie z pewnością najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane rozwiązanie. System tego typu wykorzystuje do komunikacji protokół internetowy IP, który pozwala na tworzenie bardzo dużych, skomplikowanych i w pełni otwartych na rozbudowę systemów monitoringu. Do komunikacji między kamerami a centralą wykorzystuje się w tym celu istniejącą infrastrukturę sieci LAN. W tym celu można korzystać zarówno z transmisji przewodowej, jak i w bardziej zaawansowanych urządzeniach, również z bezprzewodowej sieć WiFi. Rozwiązanie to ma najwięcej zalet, a jednymi z największych jest z pewnością to, że zapewnią one obraz o bardzo wysokiej jakości, a dodatkowo w przypadku tego systemu nie ma konieczności łączenia każdej kamery bezpośrednio z rejestratorem. Dzięki temu monitoring IP staje się bardzo uniwersalny, elastyczny i pozwala na rozproszenie urządzeń monitorujących na bardzo dużym obszarze. 

Kamery hybrydowe

Kamery hybrydowe to rozwiązanie, które łączy w sobie kamery analogowe z urządzeniami cyfrowymi IP. Dzięki temu istnieje szansa uzyskania funkcjonalności i zalet, jakie mają cyfrowe urządzenia i wdrożenie ich do systemu kamer analogowych. Oczywiście rozwiązanie to nie jest tak zaawansowane i skuteczne jak monitoring cyfrowy IP, jednak jest bardzo dobrą alternatywą, szczególnie w przypadku chęci modernizacji monitoringu analogowego.

Dlaczego prawidłowa instalacja kamer jest tak ważna?

Monitoring wizyjny to rozwiązanie, które pozwala znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa ludzi oraz mienia w danym obiekcie lub na danym obszarze objętym ochroną. Trzeba jednak pamiętać, że aby tego typu system bezpieczeństwa działał skutecznie, musi on zostać w prawidłowy sposób zamontowany i skonfigurowany. Czynności te będą miały wpływ na późniejszą wydajność działania monitoringu, jego awaryjność czy niezawodność. Z tego względu decydując się na inwestycję w monitoring wizyjny, warto w tym celu skorzystać z usług profesjonalnych firm, które działają w tej branży i oferują specjalistyczne usługi takie jak dobór odpowiednich komponentów instalacji, montaż kamer monitoringu, czy też konfiguracja całego systemu. 

Jakie zalety ma instalacja monitoringu?

Monitoring to system, który ma bardzo wiele zalet i przez to jest obecnie tak często stosowany w wielu różnych miejscach. Z pewnością do najważniejszych korzyści wynikających z użytkowania monitoringu można zaliczyć działanie prewencyjne przed różnego rodzaju zagrożeniami, znacznie skuteczniejsze kontrolowanie tego, co dzieje się na całym obszarze chronionym, dużo szybszą i skuteczniejszą reakcję w przypadku wystąpienia zagrożenia, zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród osób znajdujących się na obszarze monitorowanym, czy też traktowanie nagrań z monitoringu jako materiałów dowodowych. Monitoring ma więc wiele zalet, dlatego warto rozważyć inwestycję w to rozwiązanie, aby podnieść bezpieczeństwo ludzi oraz mienia na danym obszarze.